آشنایی با تفت ویرایش مطلب
تفت / Taft

 تفت، شهری زیبا در حدود 20 کیلومتری شهر یزد که کوچه پس کوچه هایش، عطر کودکی را به یاد انسان می آورد و بوی انارهایش، مشام انسان را در پاییز نوازش می دهد. مردم ساده و مهربان این شهر، چنان مهمان نوازی می کنند که وقت بازگشت، غمی دلت را فرا می گیرد و دوست نداری که پا از شهر بیرون بگذاری. مردمی مذهبی با اعتقاداتی قوی که طبق آیینشان، مهمان را بسیار عزیز می دارند و گرامی و این قضیه، نه تنها در مورد مسلمانانش، بلکه در مورد زرتشتیان این شهر نیز صادق است. لهجه شیرین تفتی شباهت زیادی به لهجه یزدی دارد، اما با آن متفاوت است. سفر به این شهر کوچک با مردمانی با دل بزرگ را از دست ندهید و هنگام بازدید، روستاهایش را فراموش نکنید.

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

شهر تفت پر است از اقامتگاه های بومگردی و هتل های سنتی که بسیاری از آن ها دیوارهای کاهگلی داشته و حال و هوای قدیم را تداعی می کنند. بعضی از آن ها در محله های قدیمی و در بین کوچه پس کوچه های زیبا و پر از درخت انار شهر، قرار گرفته اند. برای اقامت در این شهر می توانید اقامتگاه بوم گردی باغ دو سرو تفت | Baghe do sarv، اقامتگاه بوم گردی نار تی تی، هتل مهتاب | HOTEL MAHTAB، اقامتگاه بوم گردی حاجی خان، هتل شیر کوه تفت | هتل شیر کوه یزد یا خانه معلم تفت را انتخاب کنید.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

تفت، تنوع زیادی در غذاهای محلی دارد و به دلیل ادیان مختلفی که در این شهر گرد هم آمده اند، غذاهای جورواجوری می توان در این شهر نوش جان کرد. آش گندم از جمله غذاهاییست که به خصوص در مراسم مهم مثل اربعین پخته می شود و بسیار خوشمزه است. آش کدوی تفت نیز طعم لذیذی دارد. از غذاهای مخصوص زرتشتیان نیز می توان به غذای خوشمزه کیمه اشره کرد که با گوشت چرخ کرده، سیب زمینی و پیاز سرخ کرده و ادویه تهیه می شود. رستوران ممتاز از جمله رستوران های شهر تفت است و درضمن شما می توانید حتی در صورت عدم اقامت نیز از رستوران و کافی شاپ اقامتگاه بوم گردی باغ دو سرو تفت | Baghe do sarv استفاده نمایید.

نوشیدنی ها

نوشیدنی معروف این شهر، آب انار است، زیرا به هر نقطه از شهر که نگاه بیندازید، درخت اناری خواهید دید که در خیابان یا درون حیاط خانه ها روییده است. می توانید این نوشیدنی را از مغازه های شهر تهیه نمایید و یا اینکه با خریدن انار، خودتان به تهیه آب انار بپردازید. قطاب و پشمک نیز که از شیرینی های پرطرفدار این شهر است. شما می توانید سری به کافی شاپ اقامتگاه بوم گردی باغ دو سرو تفت | Baghe do sarv نیز بزنید.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

صنایع دستی تفت شامل دست سازه هایی مثل عروسک های پارچه ای، زیورآلات، کیف پول های چرمی و.... می گردد که می توانید ان ها را در بازارچه های درون شهر و حوالی میدان امام خمینی (ره) و همینطور از فروشگاه های درون بعضی اقامتگاه های سنتی تهیه نمایید.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

آب لوله کشی شهر تفت، قابل نوشیدن است و مشکلی نیز از لحاظ سلامتی در این شهر وجود ندارد؛ فقط در فصل گرما باید مراقب باشید که دچار گرمازدگی نشوید و در زمستان نیز لباس گرم به همراه خود ببرید.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

تفت، پر است از بناهای تاریخی و قدیمی، کوه های برافراشته و طبیعتی چشمگیر و دل نواز با غارها و آبشارهای متعدد. روستاهای زیادی نیز در اطراف این شهر خواستنی وجود دارد که حال و هوایشان دل از وجود آدمی می برد و باغ های میوه به خصوص انارشان، هوش را از سر. اگر روزی گذارتان به تفت افتاد، انتخاب های بسیار زیادی دارید که ببینیدشان، از جمله کوه عقاب، دره گاهان (گاوان )، روستای ده بالا، روستای فراشاه (اسلامیه)، عمارت و باغ صدری (باغ نمیر تفتی)، غار زمرد (چرخ الماس)، قلعه تاریخی گاریز، خانه تاریخی رزاقیان تفت، روستای جهان آباد تفت، مسجد شاه ولی، پیست اسکی طبیعی سخوید، شیر کوه و ....

نقشه تفت
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین فصل سفر به شهر تفت، پاییز می باشد که هوا بسیار خنک و مطبوع است. البته بهار نیز زمان منسبی برای بازدید از این شهر می باشد.

29 °C
20 °C
37 °C
30 °C
27 °C
17 °C
15 °C
5 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

می توانید در میدان امام علی یزد، منتظر مینی بوس هایی شوید که هر 20 دقیقه یک بار سر می رسند و با پرداخت 1500 تومان به شهر تفت بروید. یا اینکه از پایانه اتوبوسرانی یزد، سوار اتوبوس های تفت شوید و با پرداخت 20 هزار تومان، خودتان را به شهر تفت برسانید.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

مردم مسلمان تفت، انسان های معتقدی هستند که در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی و همینطور در اربعین حسینی، هیئت های بزرگی آماده می کنند، به عزاداری در سطح خیابان می پردازند و نذری های زیادی از غذا گرفته تا شربت و شله زرد و حلوا و.... آماده کرده و بین مردم و مسافران پخش می نمایند. در ضمن، تفت، تعدادی اهالی زرتشتی نیز دارد که مراسم و آداب و رسوم خاص خودشان را دارند و جشن هایی مثل عید نوروز، جشن سده، گاهنبارها و.... برگزار می نمایند. درضمن در اوایل ماه آبان، فصل انارچینی است و می توانید در این مراسم شرکت نمایید و لذت ببرید.

خروج از تفت ویرایش مطلب

در ادامه سفر خود در استان یزد می توانید به میبد و اردکان سری بزنید.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

مردم تفت بسیار مهمان نواز، صادق و بااعتقاد هستند و در این شهر، از امنیت کاملی برخوردار خواهید بود. البته باید حواستان باشد که به اعتقادات ادیان مختلفی که با مسالمت در کنار هم در این شهر زندگی می کنند، توهین نکنید. از انجا که بافت شهر، سنتی بوده، بهتر است که بدون اجازه داخل خانه ای نشده و یا درون ان را نگاه کنید. درضمن بهتر است که از پشت بام ها به حیاط همسایه ها نگاه نیندازید، زیرا حریم خصوصی آن ها محسوب می شود.

ویزا ایران
فاصله

فاصله تفت تا تهران 650 کیلومتر

فاصله تفت تا مشهد 927 کیلومتر

فاصله تفت تا تبریز 1,164 کیلومتر

فاصله تفت تا اصفهان 331 کیلومتر

فاصله تفت تا شیراز 437 کیلومتر

فاصله تفت تا بندرعباس 670 کیلومتر

فاصله تفت تا اهواز 765 کیلومتر

فاصله تفت تا زاهدان 869 کیلومتر