آشنایی با میبد ویرایش مطلب
میبد / Meybod

"میبد" یکی از شهرهای زیبا، تاریخی و ارزشمند ایرانِ که در استان یزد قرار گرفته. از لحاظ جغرافیایی میبد در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار داره.  واژه " میبد "  ناشی از دگرگونی نام " مهبود " سپاهبد عصر ساسانی است  و گسترش شهر میبد در عهد ساسانی به توسط همین سپاهد یا به گفته مورخان یزد " سرهنگ " ساسانی صورت گرفته. زبان مردم میبد فارسی دری می باشد که دارای گویش های محلی مختلف هستش. از لحاظ پیشینه تاریخی میبد قدمتی چند هزار ساله داره. بافت تاریخی و آثار ثبت شده خیلی زیادی داره، به همین دلیل سازمان بین‌المللی یونسکو، شهر تاریخی میبد رو در آثار آزمایشی تاریخی فرهنگی ایران قرار داده‌. لازم به ذکره که این شهر نیمی از کاشی و سرامیک کشور رو تولید می‌کنه و قطب این محصول به حساب میاد. گسترش شهرِ میبد  بر اساس طرح و نقشه سنجیده‌ای صورت گرفته كه در زمان های قدیم  برای پی‌ریزی یا توسعه شهرها به كار می‌بردن و در همه جای ایران كم و بیش یکی بوده. نقشه منظم شهرهای ساسانی بیشتر به صورت شبكه مستطیل با محورهای اصلی متقاطع و فرم چلیپایی بوده كه خندق و حصاری محكم اون رو فرا می‌گرفته. ابتدا و انتهای محورهای اصلی (شاهراه‌ها - شاهكوچه‌ها) به چهار دروازه می‌رسه. در این دوره، بر اساس یك باور ایرانی بر آن بودن كه جهان چهار بخش داره و شهرها رو باید طوری بسازن كه درهای اون به چهارسوی جهان گشوده باشه. این چهار سو را "چهاركوستیك" می‌خواندن. طرح گسترش شهر میبد در زمان ساسانیان دارای همین ویژگی‌هاست، تقریباً تمامی شالوده دیوارهای گرداگرد شهر و بخش قابل توجهی از خندق‌ها و دروازه‌های چهارگانه میبد هنوز باقی مونده و با گذشت قرن‌ها و تغییرات گوناگون كه غالباً تدریجی و گهگاه سریع و توسط فرمانروایان صورت گرفته است، شبكه اساسی شهر در محدوده "شارستان" هنوز آشكارا قابل شناساییِ . سكه‌های به جای مانده از دوران پوراندخت ساسانی كه در این شهرستان ضرب می‌شد، از جمله اسناد تاریخی هستن كه اهمیت سیاسی و مدنیت  میبد رو در دوران ساسانی نشان میدن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

انواع آش مثل آش شولی ، آش جو ، آش گندم ( حلیم ) ، آش شلغم ، آش کلم ، آش رشته ، آش سمبوسک ، آش عدس ، آش کدو، آش آلو، آش سبزی و... و همینطور قیمه یزدی از غذاهای معروف استان یزد هستن که می تونین در این شهر اونا رو تست کنین.  و البته این شهر رستوران های خوبی هم داره که میتونید به اونجا برید مثل: رستوران گندم، رستوران باران میبد، شید برگر، رستوران فست فود چلچراغ ، رستوران و بیرون بر تاج محل میبد، رستوران زیتون، پیتزا تنوری یاس، رستوران و فست فود شایان، رستوران سنتی حاج ملک

 

 

نوشیدنی ها

اگه هوس  بستنی و نوشیدنی های خنک کردید توی این شهر فالوده و بستنی های خوشمزه ای میتونید پیدا کنید که به صورت مغازه های کوچیک و دکه در سطح شهر هستن .از کافه های این شهر میشه به  باغ بستنی میبد  هم اشاره کرد. 

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

میبد از گذشته های دور با سفال و زیلو شناخته شده و همیشه میبد در هنر سفالگری شهره خاص و عام بوده. همچنین کاربافی یکی از صنایع نساجی سنتیِ که در شهر تاریخی میبد بافته می شه و به عنوان پارچه ی پوشاکی برای انواع چادر زنانه، چادر شب، روانداز، روتختی، پارچه های لباسی، بقچه و … کاربرد داره. اگه به ظروف سفالی علاقه مندین، می تونین انواع سفال رو از بازار سفال میبد تهیه کنین. از سوغات خوراکی این شهر هم میشه قطاب، پشمک، باقلوا و ... رو نام برد. بازار روز شهرداری هم برای خرید های روزانه مکان خوبیه.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

در شهر میبد  بیمارستان امام جعفر صادق هست که بیمارستانی تخصصی و خوب هستش و یکی از داروخانه های این شهر هم داروخانه میبد هستش. 

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

این شهر آثار ارزشمند زیادی داره که از بین اونا می‌شه به موزه سفال میبد،‌که کوزه‌ای سفالین از دوران مادها رو داره، قلعه بارچین میبد، که توسط اربابان زرتشتی ساخته شده، کاروانسرای شاه عباسی، آب انبار کلار، یخچال خشتی میبد، برج کبوترخانه، چاپارخانه میبد، کاروانسرای گچلک، مسجد جامع میبد، قلعه مهرجرد، نارین قلعه و کاروانسرای شمسی اشاره کرد.

نقشه میبد
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین زمان سفر به میبد فصل پاییز وماه های  اسفند، فروردین و اردیبهشت‌اند.

12 °C
26 °C
22 °C
38 °C
11 °C
27 °C
0 °C
12 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای سفر به این شهر باید جاده تهران یزد رو 577 کیلومتر برین، که اگه با ماشین یا اتوبوس برین حدودا 6 ساعت طول می‌کشه، ولی می‌تونین با هواپیما یه ساعته برین یزد، از اونجا هم با ماشین تو کمتر از یه ساعت برسین به میبد.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

میبد به واسطه بافت تاریخی ارزشمندش تمام در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده، همچنین  مردم این شهر آداب و رسوم خودشون رو دارن. آیین بزرگ نخل برداری ظهر عاشورا مراسمه که همه ساله برگزار میشه. در یزد مدمان زرتشتی زندگی میکنن که همچنان مراسم های ایرانی رو زنده نگه داشتن و همه ساله اون ها رو برگزار میکنن، مراسم هایی مثل جشن اردى بهشت‏گان، جشن خوردادگان، مراسم پير نارستانه، گاهنبار ميديو شَهِم گاه، جشن تيرگان، مراسم پير بانو، جشن مهرگان، جشن سده، جشن هيرومبا، مراسم پرسه همگانى؛ که خیلی خوبه اون ها رو برای یک بار هم که شده ببینید. 

خروج از میبد ویرایش مطلب

بعد از تماشای تاریخ این شهر زیبا، شهرهای یزد، عقدا، مهریز، اردکان، بافق و منطقه حفاظت شده کالمند، می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی سفر شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله میبد تا تهران 583 کیلومتر

فاصله میبد تا مشهد 916 کیلومتر

فاصله میبد تا تبریز 1,098 کیلومتر

فاصله میبد تا اصفهان 266 کیلومتر

فاصله میبد تا شیراز 500 کیلومتر

فاصله میبد تا بندرعباس 747 کیلومتر

فاصله میبد تا اهواز 777 کیلومتر

فاصله میبد تا زاهدان 915 کیلومتر