معدن فیروزه

آدرس: ایران - خراسان رضوی - نیشابور

5.50/10 براساس 2 رای
۱۸۲۵۳
بار این صفحه دیده شده

معدن فیروزه نیشابور نه تنها مهم ترین معدن فیروزه کشوره بلکه در سطح جهانی نیز به دلیل کیفیت عالی آن به خصوص انواع عجمی و شجری، ممتاز بوده؛ از معروفیت خاصی برخوردار است. نمونه های به نمایش گذاشته شده از سنگ طبیعی فیروزه این معدن در موزه لندن، سازمان زمین شناسی تهران و مشهد خود گواه بر ارزشمندی این سنگ قیمتی است.
کوه های منطقه معدن فیروزه در نیشابور از آهک های نومولیت دار همراه با ماسه سنگ و اسلیت تشکیل شده است. این رسوبات حاوی ذخایر متعدد گچ و نمک هستند که نمونه هایی در حال بهره برداری است. در این سنگ ها مواد آتشفشانی متعلق به دوره سنوزوئیک که سنگ اصلی آن ها تراکیت های پورفیزی است، نفوذ کرده است. فیروزه را از توده های سنگی که در قدیم به وسیله چکش و اکنون بوسیله باروت خرد می شوند، جدا کرده و در کیسه های مخصوص می ریزند. مواد دور ریخته شده مجدداً بازبینی می شوند و فیروزه های باقی مانده از آن ها جدا می شود.
معادن فیروزه نیشابور را به دو گروه خاکی و کوهی تقسیم کرده اند که اکنون استخراج در قسمت کوهی انجام می شود. معدن کوهی در کوه واقع شده. فیروزه به سنگ گانگ یا باطله ارتباط داره و باید سنگ را شکسته و فیروزه را جدا کرد. معدن خاکی در اراضی دامنه و پایه کوه واقع شده و در واقع از هوا زده شدن و شستشوی سنگ های حاوی فیروزه و حمل آن ها به پایین کوه ایجاد شده است.

5.5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
6
مرتب سازی بر اساس: