معرفی مراکش ویرایش مطلب

اگر به دنبال ماجراجویی و بیابان گردی هستید یا اینکه دوست دارید بین تاریخ، فرهنگ و طبیعت قدم بزنید، سفر به کشور مراکش بهترین انتخاب است چون این کشور متنوع کاخ های باشکوه، موزه های جالب و سطحی وسیع از مناظر طبیعی بسیار زیبا دارد و برای هر نوع سلیقه ای ایده آل است. مراکش یا مغرب در دورترین قسمت شمال غربی آفریقا واقع شده که از شمال به دریای مدیترانه و از غرب به اقیانوس اطلس منتهی می شود. مراکش نزدیکترین کشور آفریقایی به اروپاست که به وسیله تنگه جبل الطارق از آن جدا می شود بطوریکه فاصله بین مراکش و اسپانیا تنها ۱۵ کیلومتر است.
دسترسی به دریای آزاد و وجود منابع عظیم فسفات و دیگر مواد کانی بر اهمیت مراکش میافزاید. صحرای غربی این کشور دارای ذخایر نفتی، فسفات و گاز بسیاری است و ماهیان اقیانوس اطلس در آبهای مجاور صحرای غربی بسیار غنی است. مردمانش به زبان عربی بربری صحبت می کنند و دین رسمی آنها اسلام است ولی تعدادی از مردمان کشور پیرو دین مسیحی و یهودی هستند.

تاریخ

تاریخ سکونت در این کشور به دوران بربر ها، یعنی هزاره دوم قبل از میلاد می رسد. مراکش در ادوار باستانی بخشی از امپراطوری کارتاژ بود که شمال آفریقا از خلیج سرت در لیبی تا اقیانوس اطلس حکومت می کرد. سال 146 قبل از میلاد دست رومیان افتاد و حکومتشان تا قرن 7 میلادی ادامه یافت. اواخر قرن 7، مسلمانان پس از درگیری با اروپائیان و بربرها، این ناحیه را جز قلمرو خود درآوده و دین اسلام و زبان عربی را در آن رواج دادند. قرن 16 حکومت محلی شریف های علوی مراکش، تابع دولت عثمانی شد ولی در قرن 17اروپائیان بر آن دست یافتند. از سال 1912 میلادی، مراکش میان فرانسه و اسپانیا تقسیم شد و استعمار در این سرزمین آغاز گردید. مردم مسلمان بخصوص قبائل در نقاط کوهستانی، قیام هایی بر ضد متجاوزان کردند که عبدالکریم ریفی رهبری آنها را به عهده داشت. در سال 1965میلادی مراکش استقلال پیدا کرد و حسن دوم، پادشاه مراکش شد.

فرهنگ و آداب و رسوم

مراسم عروسی در این کشور جالب است. مراسمی که بعد از صحبت های طرفین به یک هفته می انجامد. روز پنجم مراسم عروس و دوستانش به حمام رفته و بعد از آنکه بر می گردند مراسم حنابندان را شروع میشود. در این زمان اقوام داماد به خانه عروس آمده و جوانی از خانواده عروس، عروس را که لباس بلند سفید و عبای پشمی و کفش قرمزی رنگی را پوشیده و تاجی از گل ریحان بر سر دارد، بر روی اسب یا قاطر می نشاند و عروس با ساز و آواز به همراه اقوام خود و داماد به خانه داماد می رود.
رنگ سفید، رنگ عزاداری است. در این کشور زنی که همسرش فوت می کند، باید تا ۴۰ روز لباس سفید به تن داشته باشد .

شهر های مراکش

بزرگ ترین و توریستی ترین شهر کشور مراکش، کازابلانکا ست. این شهر کنار اقیانوس زیبای اطلس جا خوش کرده است و سواحل اطلس زیبایی خاصی به آن هدیه کرده اند طوری که کازابلانکا بابت این زیبایی ها لقب عروس شهرهای آفریقا را به خود گرفته است.
کازابلانکا ۱۵۰ سال پیش دهکده کوچکی بود و چند هزار نفر بیشتر جمعیت نداشت. با گذشت زمان بزرگ و به ساکنانش اضافه شد. البته بیشتر ساکنان کازابلانکا بومی نیستند و تنها به امید پیدا کردن فرصت های شغلی بهتر و زندگی بهتر به این شهر مهاجرت می کنند. کازابلانکا شهری شلوغ و پر ترافیک است اما با تمام شلوغی هایش زیباست و قصه های قدیمی دارد.

مراکش هم از شهرهای زیبا و پرتوریست این کشور است.مراکش، شهری سرخ است در شمال آفریقا که در کشور هم نام خود یعنی مراکش یا مغرب قرار گرفته است. شهری پر از بناها و کاخ هایی زیبا که بازدید از آنها در کوچه پس کوچه های شهر، مثل کشف کردن بهشت در شهری ساخته شده از خاک سرخ رنگ است. اینجا مناسب برای خرید، عکاسی، تست انواع غذاها و همین طور لذت بردن از اقامت های منحصر به فرد است.

فاس سومین شهر مراکش از نظر جمعیت است و قدیمی ترین شهر این سرزمین نیز به شمار می رود و در حال حاضر یکی از میراث جهانی یونسکوست. این شهر زیبا تنها شهریست که برای حفظ بافت سنتی و باستانی اش، اجازه تردد هیچ خودرویی را نمی دهد. در فاس مردان بسیاری را سوار بر قاطر و الاغ می بینید که با تلفن همراه خود مشغول وبگردی هستند یا بر بلندای خانه های باستانی آنتن های ماهواره بسیاری خواهید دید که نشان می دهند با یک شهر عجیب و غریب طرف هستید.

و اما پایتخت این کشور شهر رباط است که کنار سواحل اقیانوس اطلس قرار دارد. این شهر فاقد بندر تجاری است و تنها تمامی سفارت خانه های خارجی را در خود دارد. مقر آیسسکو (سازمان علمی فرهنگی) یکی از سازمان های وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی در این شهر است که 40 کشور اسلامی از جمله ایران، در آن عضویت دارند.

مکناس و طنجه هم از شهرهای زیبا و تاریخی مراکش هستند.

گشت و گذار در مراکش ویرایش مطلب

گردشگری کشور مراکش را می توان از شهر زیبا و دیدنیه هم نام خودش "مراکش" شروع کرد. از باغ زیبای ماژول که دهه بیست توسط یک هنرمند فرانسوی به نام ژاک ماژورل طراحی شد. قطعاً یکی از زیباترین مکان ها در مراکش برای بازدید، باغ ماژورل است چون برای میهمانانش آرامش دلپذیری به دور از شلوغی و همهمه شهر فراهم می کند. آب نماهای مختلف و بیش از ۳۰۰ گونه گیاهی از جمله کاکتوس ها در این باغ زیبا وجود دارند که به صورت خیلی هوشمندانه طراحی شدند.

باغ ماژول

مسجد کتیبه در شهر مراکش هم فوق العاده زیبا و دیدنیست. این مسجد بزرگترین مسجد شهر است، فوق العاده دیدنی، استثنائی که با مناره بلندش "65 متر ارتفاع" روی تمام شهر اشراف دارد. با اینکه از این مسجد برای پرستش و راز و نیاز استفاده می کنند ولی یکی از دیدنی ترین مکان های مراکش برای بازدید گردشگران به حساب میاد. فقط به یاد داشته باشید برای بازدید از این بنا، پوششتان مناسب باشد تا با روی باز پذیرفته شوید.

مسجد کتیبه

مدرسه علی بن یوسف، از زیباترین مدرسه های دنیا که مربوط به قرن شانزدهم میشود و در شمال آفریقا، شهر مراکش قرار دارد.
بنای مدرسه با دقت طراحی شده و جزئیات بکار رفته در حیاط به زیبایی در مرمر، گچ و چوب آن حکاکی شده است. حدود ۹۰۰ دانش آموز در این مدرسه قرآنی تحصیل کردند ولی بعدها مدرسه علی بن یوسف بسته ماند و بعد از بازسازی به عنوان بنای تاریخی به روی عموم باز شد.

مدرسه علی بن یوسف

بازدید از مقبره های سعدیان

این مقبره های زیبا که مربوط به قرن 16 میلادی هستند، همچنان با گذر زمان از شکوه خاصی برخوردارند. در این مقبره ها حدود 60 جسد از عضو سلسله سعدیان در سه اتاق به زیبایی جای گرفته است. موزائیک های زیبای یکی از این 3 اتاق که نوه ی سلطان احمد منصور در آن مدفون است از نظر هنری در نوع خود شاهکار محض محسوب می شود. ستون های سربرافراشته تا سقف با جزئیات زیبای مرمری از جمله دیدنی های این مکان است که تماشای آنرا به هیچ عنوان نباید از دست بدهید.

سعدیان

سعدیان

شهر قدیم کازابلانکا به نام مدینه هم از اصلی ترین جاذبه هاست. مدینه در عربی به معنای شهر است و کازابلانکا از دیرباز به این نام شناخته میشود. برخلاف بافت مدرن شهر که ساختاری اروپایی دارد، مدینه دارای بافتی سنتی است و اگر شما خواهان دیدن چهره قدیمی شهرهای شمال آفریقا هستید حتما به مدینه بروید و از نزدیک زیبایی هایش رو ببینید.
مسجد حسن دوم که به لحاظ وسعت پس از مسجد الحرام و مسجد النبی است، در ساحل شهر کازابلانکا و بخشی از آن بر روی آب قرار دارد.این مسجد بلندترین ساختمان در جهان مساجد محسوب می شود.ارتفاع مناره های آن به ۲۱۰ متر می رسد و با داشتن ۲۰ هزار متر مربع مساحت، بزرگ ترین مسجد جهان پس از مسجد الحرام و مسجد النبی به شمار می رود.
مسجد حسن دوم ظرفیت پذیرش 110 هزار نفر را دارد که از این تعداد، مکان نماز خواندن پنج هزار زن جدا شده و در کنار دریای آتلانتیک قرار دارد و با نورهای لیزری جهت مکه را از مناره های خود نشان می دهد.

مسجد حسن دوم

شفشان شهری آبی در مراکش است که وقتی در کوچه هایش قدم میزنیدحس می کنید انتهایش به آسمان می رسد. اینجا دیوار ها، درها، پنجره ها و حتی زمین و جاده ها آبی هستند و فقط بعضی دیوارها از نیمه به بالا سفید رنگ اند. بنابراین شهر تاریخی " شفشاون" را هم در لیست گردشگری داشته باشید. شهری که بر کرانه ساحل مدیترانه نشسته و کوچه پس کوچه هایش آرامشی دارد به رنگ آبی.

شفشان

شفشان

برج حسن از زیباترین دیدنی های شهر رباط است.این برج از بقایای مسجدی عظیم است که در واقع مناره آن بوده است. اواخر قرن 12، خلیفه سلسله موحدون "سلطان یعقوب المنصور" دستور ساخت یک مسجد عظیم و یک مناره را داد که قرار بر این بود برج حسن بلندترین مناره جهان و مسجد مجاور آن بزرگ ترین مسجد باشد. اما متاسفانه، یعقوب المنصور در1199 درگذشت و ساخت و ساز بنا بعد از چهار سال به طور ناگهانی متوقف شد. امروزه مناره ناقص است، بقایای دیوارها و چند ستون از 200 ستون ساخته شده نشان دهنده ابعاد بسیار بزرگ مسجد است، البته اگر ساخت آن به پایان می رسید.

برج حسن

روی رمل های صحرای بزرگ دراز بکشید و ستاره بچینید.

این صحرا دقیقا همان چیزی است که در فیلم ها دیده اید. خشک، خالی، بزرگ و البته خیره کننده و جذاب که بازدید از آن اسیرتان خواهد کرد. برای بازدید از این صحرا تورهایی تعبیه شده است که حتما با آنها هم قدم شوید. چون به تنهایی نمی توان به همه جای آن رسید و امکان گم شدن داخل صحرا بسیار است. برای داشتن تجربه ای متفاوت و منحصر به فرد تورهایی که شب در صحرا می مانند را همراهی کنید چون دیدن آسمان پرستاره در این بیابان و دور از همهمه شهری، لطفی دگر دارد.

صحرای بزرگ

صحرای بزرگ

صحرای بزرگ

به فاس سفر کنید و در آن بگردید.

فاس شهری است که ریشه های خودش را حفظ کرده و با گذشت 1200 سال همچنان بافت سنتی خودش را به رخ گردشگران می کشد.در قسمت قدیمی این شهر تردد ماشین ممنوع است که همین موضوع باعث جذب گردشگران بسیاری به این شهر می شود. در این شهر حسابی بگردید و بین تاریخ آن قدم بزنید. شهر باستانی فاس لبریز از مغازه های هنری و مساجد است و تقریبا در کل شهر بوی خوش گل ها به مشام میرسد. در این شهر تا می توانید سوغاتی های ارزان بخرید.

فاس

فاس

فاس

نکات سفر ویرایش مطلب

حتما قبل از سفر به این کشور کمی عربی یاد بگیرید، البته برخی از مردمان مراکشی به زبان فرانسه نیز آشنایی دارند. همین طور در رابطه با افرادی که بدون هیچ دعوت و مناسبت به شما نزدیک می شوند محتاط باشید.
این کشور نسبت به دیگر کشورهای آفریقایی از امنیت بالایی برخوردار است و میزان جرم و جنایت آن کم است. اما باز هم مراقب جیب برهایی که در مناطق پر بازدید حضور دارند باشید و ترجیحا لباس های مناسب بپوشید تا مورد آزار و اذیت قرار نگیرید. خانم ها بهتر است هنگام تردد پوشش مناسب داشته باشند و در معرض دید هم نباشند. در ضمن بهتر است برای سفر به این کشور با تورهای مراکش همراه شوید.

مراکش
morocco
نام
مراکش (کشور فرهنگ و زیبایی ها، سرزمین خدا)
پایتخت
رباط
زبان رسمی
آمازیغی ، عربی
شعار
الله، وطن، ملک
مذهب
مسلمان
واحد پول
درهم مراکش (MAD)
تفاوت زمانی
0
ولتاژ برق
220
قاره
آفریقا
پیش شماره
+212
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

آب و هوای مدیترانه ای کشور مراکش درست شبیه به جنوب کالیفرنیاست. جنگل های سرسبز در دامنه کوه های شمالی و مرکزی کشور، وجود دشت های ساحلی که دمای قابل ملاحظه ای را برای مسافران فراهم می کند حتی در تابستان. به طور کلی این کشور آب و هوای معتدل و بارانی دارد. در قسمت های شمالی تحت تاثیر آب و هوای مدیترانه ای و در مناطق غربی و شمال غرب، متاثر از آب و هوای اقیانوس اطلس است. داخلی هم آب و هوای قاره ای دارد و در اطراف رشته کوه های اطلس که میانه کشور قرار گرفتند بارش برف و باران بیشتر می شود. مناطق جنوبی نیز آب و هوای گرم و بیابانی دارند..

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

در بسیاری از نقاط کشور آب لوله کشی قابل آشامیدن است. مراکشی ها به این آب های لوله کشی در اماکن عمومی، Sidi Robinet (شیر آقا یا سرور) می گویند البته به شوخی!.
به یاد داشته باشید اگر در ماه رمضان به این کشور سفر کردید، در ملا عام چیزی نخورید یا ننوشید چون بی ادبانه اس و برخورد می شود.
مراقب نوع پوششتان باشید چون مردان و زنان مراکشی بدن خودشان را می پوشانند به جز کنار ساحل ها.
سوار تاکسی های بدون تاکسی متر هم نشوید چون مبالغی زیادی را طلب می کنند.

چجوری برم؟
ویزا مراکش