x
x
آشنایی با بروجرد ویرایش مطلب
بروجرد / دارالسرور / borujerd

بروجرد که قطب صنعتی و دومین شهر پرجمعیت استان لرستانِ، در غرب ایران قرار گرفته. این شهر، جاذبه های گردشگری زیادی داره و به خاطر داشتن طبیعتی کوهستانی و مزارع و مراتع سرسبز و آب و هوای مطلوبی که داره، لفب دارالسرور رو گرفته. بیش از دویست خانه اعیانی از دوره قاجار در این شهر وجود داره و بافت تاریخی بروجرد با ۲۷۰ هکتار وسعت سومین بافت تاریخی گسترده در بین شهرهای ایرانه. 

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

غذاها و خوراکی های سنتی هر شهر بخشی از فرهنگ، سنت و هنر بومی مردم منطقه‌ ست که در هر شهری مصداقی داره. یکی از غذاهایی که توی سفر به بروجرد باید حتما امتحانش کرد کباب بروجردِ که از لحاظ کیفیت یکی از بهترین کباب های ایرانه و همراه با نان سنگک داغ، دوغ محلی و سبزیجات سرو میشه. بهترین کباب های شهر رو می‌تونین توی چلوکبابی رضایی که معروفترین کبابی بروجردِ و جوجه کباب حاج شفیع نوش جان کنین. علاوه بر کباب، انواع آش مثل آش ترخینه، آش ورکوآز،آش بنسور، آش ماسوآ و ... از جمله غذاهایی هستن که منحصرا در بروجرد طبخ میشن و اونا رو در شهر دیگه ای نمیشه تست کرد. گوشت آو (اشکنه بروجردی)، حلیم بروجردی، دلمه برگ مو بروجرد، شامی کباب بروجردی، خورشت قیمه بروجردی از غذاهای دیگه بروجرد هستن که دستور پخت و مواد اولیه‌ شون با شهرهای دیگه، کاملا متفاوته.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

شاید بشه گفت مهم ‌ترین سوغات بروجرد ورشو هست. ورشوسازی شاخص ‌ترین صنایع دستی بروجردِ که با بیشتر از دو قرن رونق، اسم این شهرستان رو در داخل و خارج کشور مطرح کرده. ساخت لوازم منزل از جنس ورشو از زمان سلجوقیان و صفویان در این منطقه رواج داشته و در زمان قاجار این هنر به اوج خودش رسیده. بعد از ورشو، جاجیم، فرش و گلیم که طرح و رنگ خاص خودشون رو دارن، یادگارهای مناسبی از این شهر هستن. علاوه بر این صنایع دستی، این شهر خوراکی های به خصوصی داره که شامل شیرینی‌ هایی مثل باسلق و راحت‌القلوم، نان گوشه‌ای و کلوچه روغنی می شن. پیشنهاد می شه که شیره انگور و انواع حلوا و انواع مربا به خصوص مربای بالنگ بروجرد رو امتحان کنین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

نقشه بروجرد
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

چجوری برم؟ ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از بروجرد ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله بروجرد تا تهران 401 کیلومتر

فاصله بروجرد تا مشهد 1,199 کیلومتر

فاصله بروجرد تا تبریز 694 کیلومتر

فاصله بروجرد تا اصفهان 351 کیلومتر

فاصله بروجرد تا شیراز 810 کیلومتر

فاصله بروجرد تا بندرعباس 1,298 کیلومتر

فاصله بروجرد تا اهواز 441 کیلومتر

فاصله بروجرد تا زاهدان 1,598 کیلومتر