آشنایی با اردکان ویرایش مطلب
اردکان / Ardakan

اردکان سرزمینی مقدس در استان یزد است. شهری شگفت انگیز که حدود 24 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد اما دنیایی پر از شگفتی و ماجراهای رنگارنگ، درون خود جای داده. شهر تاریخی اردکان، با قرار گرفتن در قلب کویر مرکزی ایران و مرکز مثلث گردشگری عقدا، چک چک، خرانق و نزدیکی به مرکز استان یزد، بهترین امکان دسترسی به این نقاط را دارد. بافت تاریخی و زنده اردکان پس از قرن ها استواری، صدها بنای تاریخی از جمله: بازار، مساجد، زیارتگاه ها، حسینیه ها، آب انبارها، حمام ها، کوچه و گذرهای باریک، ساباط ها و خانه هایی با بادگیرهای یک طرفه که خاص این منطقه است را در خود جای داده است. خانه هایی که فضایی بهشت گونه دارند و دربندها، کوچه ها و ساباط هایی که از دیواره آن ها می توان عطر خوش کاهگل را استشمام کرد و شهری که بیشترین زیارتگاه های زرتشتیان را در خود جای داده و نمادی است از همزیستی مسالمت آمیز مسلمانان و زرتشتیان. اردکان؛ کهن دیاری که بواسطه توطن علما و فضلا و دانشمندان و منجمان از قدیم الایام به "یونان کوچک" شهر بوده و عریض ترین بادگیر جهان را در بین صدها بادگیر زیبای خود جای داده و ده ها رشته قنات هنوز هم در زیر آن جاری است. مردمانش قرن هاست که کام ها را با حلوا و ارده شیرین کرده اند و باغ هایش بخشنده انار و پسته است. هنر زنانش در نقش های قالی و لطافت "کاربافی" عیان شده است. طبیعت کویری و تنوع اقلیمی اش ریگزارهای وسیعی در خود جای داده و طبیعت بکر و دست نخورده اش سالیانی دراز است که زیستگاه یوزپلنگ آسیایی می باشد. 97 هزار نفر و 960 نفر در این سرزمین زیبا زندگی می کنند، مهمان نوازی و خون گرمی آن ها هرساله گردشگران زیادی را جذب می کند. اردکان شهری برای کویر نوردان و ماجراجویان است و شهرتش را مدیون تاریخ کهن و فرهنگ آرامش بخشش است. 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

واسه اقامت تو شهر اردکان،‌ هتل کاریز تو بلوار شهید بهشتی، هتل باغ سرا کنار شهرداری و هتل نادر تو خیابون عاصی زاده آماده پذیرایی از گردشگرای شهر هستن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

حتما اسم آش شولی که معروفترین آش یزدی هاست به گوشتون خورده. در اردکان هم پخت انواع آش خیلی رواج داره و اکثر این آش ها از غلات، حبوبات، سبزی و گوشت تهیه می‌ شن. از اونجا که در تهیه اکثر غذاهای این منطقه، گوشت استفاده میشه به همین دلیل گوشت به عنوان غذای اصلی یا پدر خوراک‌‌‌ های این منطقه به حساب میاد. خاگینه، گشنیزو گوری، گوجه بادمجون، یتیمچه اردکانی، قلیه کدو، شوربا و ... از غذاهای محلی اردکان به حساب میان.

نوشیدنی ها
چی بخرم؟ ویرایش مطلب

حلوا ارده یکی از سوغاتی های خوراکی اردکان هست که تا امروز بدون هیچ گونه مواد شیمیایی، به روشی کاملا سنتی و تا حدی دستی تهیه می‌شه و طعم بی‌نظیری داره. علاوه بر ارده و کماج که از سوغاتی های ارکان هستن، پسته اردکان هم یکی از مهم‌ ترین محصولات تولیدی در این شهرِ. ترمه و ظروف مسی هم از صنایع دستی این شهرِ که می تونین برای آشنایانتون سوغاتی بیارین.

سلامت و درمان ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

شهر اردکان جاذبه های تاریخی و گردشگری زیادی داره که از مهم‌ترینشون می‌شه به پیر چک چک که پناهگاه دختر یزدگرد در دل کوه بوده، خانه خاتمی که به موزه مفاخر تبدیل شده،‌ موزه مردم‌شناسی،‌ مسجد جامع اردکان، منارجنبان خرانق، کاروانسرای شاهزاده، خانه تاریخی سنایی، کویر اردکان و آسیاب آبی اردکان اشاره کرد.

نقشه اردکان
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

اردکان چون از شهرهای گرم و کویری ایرانه، بهتره تو ماه هایی از سال سفر کنین که هوا خنک‌تره، مثل فروردین، اردیبهشت، آبان و آذر.

- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
- °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

برای سفر به این شهر تاریخی هم می‌تونیم با قطار مستقیم بریم خود اردکان هم می‌تونیم با هواپیما بریم یزد از اونجا با اتوبوس یا ماشین شخصی بریم اردکان. مسافت جاده‌ای تهران به اردکان حدود 690 کیلومتره.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از اردکان ویرایش مطلب

بعد از تماشای زیبایی های شهر اردکان، شهرهای میبد، یزد، تفت، مهریز، عقدا و اشکذر می‌تونن انتخابای مناسبی برای مقاصد بعدی گردشگری شما باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله اردکان تا تهران 575 کیلومتر

فاصله اردکان تا مشهد 905 کیلومتر

فاصله اردکان تا تبریز 1,089 کیلومتر

فاصله اردکان تا اصفهان 257 کیلومتر

فاصله اردکان تا شیراز 505 کیلومتر

فاصله اردکان تا بندرعباس 752 کیلومتر

فاصله اردکان تا اهواز 768 کیلومتر

فاصله اردکان تا زاهدان 920 کیلومتر