مرکز موسیقی بتهوون

آدرس: ایران - تهران - تهران خیابان کریم‌خان زند، خیابان سنایی، نبش کوچهٔ اعرابی، پلاک ۲۳

10.00/10 براساس 1 رای
۲۲۱۵
بار این صفحه دیده شده

این فروشگاه برای اولین بار در سال ۱۳۳۲ توسط برادران چمن‌آرا (کریم، عباس، احد، و محسن) در مغازهٔ کوچکی در خیابان منوچهری تهران افتتاح شد.
ده سال بعد از افتتاح، این فروشگاه به مغازه‌ای بزرگ‌تر در خیابان ولی‌عصر کمی بالاتر از تقاطع خیابان انقلاب و ولی‌عصر منتقل شد. این فروشگاه در این محل به‌عنوان مرکزی فرهنگی برای همه علاقمندان به انواع موسیقی تبدیل شد. برادران چمن‌آرا در سال‌های بعد شرکت تولید موسیقی آهنگ روز را نیز تأسیس کردند.
بنابر گفته‌های کریم چمن‌آرا، مشکلات فراوانی چون به آتش کشیده شدن ۱۰۰ هزار صفحه از آثار موسیقی سنتی و کلاسیک ایرانی در انباری در مهرآباد تهران در ۲۳ خرداد ۱۳۵۹ و تعطیل شدن فروشگاه در سال‌های ۱۳۶۶ و ۱۳۷۱ به باعث شد که کسب و کار این فروشگاه از رونق بیافتد. به دلیل این رکود، در سال ۱۳۷۱ کریم چمن‌آرا با فروش مغازهٔ محل فروشگاه بتهوون، بدون بدهی و با خوشنامی مالی از عرصهٔ توزیع موسیقی کناره گرفت.
چندین سال بعد، بابک چمن‌آرا (فرزند محسن چمن‌آرا و برادرزادهٔ کریم چمن‌آرا) تصمیم گرفت که مغازهٔ قرار گرفته در جنب محل سابق فروشگاه بتهوون را به مرکزی فرهنگی با نام «مرکز موسیقی بتهوون» تبدیل نماید. وی همچنین شرکت تولید موسیقی‌ای با نام آوا خورشید را در سال ۱۳۸۳ به ثبت رساند.
در سال ۱۳۸۳ گردانندگان مرکز موسیقی بتهوون مجبور به فروش ساختمان اصلی فروشگاه در خیابان ولی‌عصر شدند، تا بتوانند بدهی‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در بخش تولید آلبوم در شرکت آوا خورشید را پرداخت نمایند. پس از این تاریخ، فروشگاه به محلی اجاره‌ای در میدان مادر منتقل شد.
در ۲۳ شهریور ۱۳۸۵، این فروشگاه را به دلیل فروش بلیط کنسرت‌های گروه‌های زیر زمینی در دو آموزشگاه در تهران، پلمپ و باعث شد که فروشگاه تا اوایل مهرماه همان سال تعطیل باشد.
در ۹ مهر ۱۳۸۶ این فروشگاه به دلیل به پایان رسیدن زمان اجاره از یک سو و گرانی اجاره‌بهای املاک تجاری، تعطیل شد.
در ۲۴ تیرماه ۱۳۸۸ این فروشگاه در مکانی جدید در خیابان سنایی با فضایی متفاوت بازگشایی شد و فعالیت حرفه‌ای خود را پی گرفت.

شماره تلفن:
10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
x