بند اخلمد ( سد تیموری)

آدرس: ایران - خراسان رضوی - چناران‎

-/10 براساس 0 رای
۱۶۷۵
بار این صفحه دیده شده

سد اخلمد معروف به سد تیموری در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهر چناران و ۵ کیلومتری شمال روستای "اخلمد" و در مسیر رودخانه اخلمد قرار دارد. بند اخلمد از جمله بناهای ساخته شده توسط سلطان حسین بایقرا آخرین پادشاه تیموری است که با توجه به نحوه ساخت و مقایبسه آن با بندهای فریمان و گلستان می توان این بند را مربوط به دوره تیموری دانست. این بند بر روی سنگ های آهکی دوران دوم زمین شناسی با مصالح سنگ، آجر و ملات ساروج ساخته شده، طول بند ۲۲۵ متر و عرض آن در تاج ۱۱ متر و در بستر رودخانه ۱۳.۵ متر و ارتفاع آن ۱۲ متر است.
این بند آب مورد نیاز کشاورزی پایاب بند در دشت مشهد را تامین می نموده و در افزایش آب های زیرزمینی منطقه نیز موثر بوده است. بند اخلمد مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است. این اثر در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شمارهٔ ثبت ۴۰۳۴ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
علیرغم گذشت بیش از ۷۰۰ سال از عمر این بنای تاریخی جز فرسودگی بخشهایی از آن سایر بخشها سالم و پابرجا باقی مانده است. به منظور بهره برداری مجدد از بند تاریخی اخلمد که یکی از اهداف اصلی آن جذب توریسم می باشد نیاز به آب بندی مخزن از فعالیت های اصلی به شمار می رود.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.