منطقه گردشگری خاییز (خائیز)

آدرس: ایران - بوشهر - اهرم

-/10 براساس 0 رای
۳۲۳۰
بار این صفحه دیده شده

روستای خوش آب و هوای خاییز در جنوب شرق شهر اهرم مرکز شهرستان تنگستان بین دو کوه بیرمی و کوه سرخ قرار دارد.
روستای خاییز با ۴۲ هزار و ۶۲۷ هکتار وسعت،یکی از روستاهای خوش آب و هوا و زیبا در استان بوشهر میباشد که در قدیم بعنوان اصلی ترین تامین کننده مرکبات و خرمای بوشهر،فارس و خوزستان بوده است.قرار گرفتن در بین دو کوه بنام بیرمی و کوه سرخ به این روستا نمایی زیبا بخشیده است.
فاصله روستای خاییز با اهرم حدود ۲۰ دقیقه است و پنج روستای بنیون، گشی، مخدان، یخ و آشی به ترتیب ابتدا و انتهای خاییز را تشکیل می دهند و شغل اصلی مردم منطقه باغداری و دامداری است. این روستا بسیار سرسبز بود که مرکبات و تولیدات باغی آن از جمله لیمو ترش، در منطقه و کشور شهرت خاصی داشت و به عنوان یکی از قطب های کشور در این زمینه محسوب می شد ولی بارش برف شدید در سال ۴۲ در منطقه و سرمازدگی ناشی از این بارش، همه محصولات کشاورزی را از بین برد و تا مدت ها پس از آن دیگر محصولی در زمین های منطقه نرویید و مردم گمان کردند زمین آلوده شده و دیگر قابل کشاورزی نیست و از همان زمان بود که مهاجرت از این روستا به روستاها و شهرهای مجاور آغاز شد.
سال ها بعد دوباره کشت محصولات باغی و مرکبات در این روستا آغاز شد، روستا رونق گرفت و برخی مردم بازگشتند و زندگی در روستا جریان یافت

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
x