آشنایی با سبزوار ویرایش مطلب
سبزوار / دروازه خراسان، یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران / Sabzevar

سبزوار، یکی از شهرهای بزرگ استان خراسان رضویه،‌ که در 220 کیلومتری غرب مرکز استان، یعنی شهر مشهد قرار گرفته و از شمال به استان خراسان شمالی، از شرق به نیشابور،‌از جنوب به بردسکن و از غرب به شاهرود محدود می‌شه. در زمان حمله مغول به ایران گروه مدافعی به اسم سربداران بودن، که پایتخت حکومتی که بنا کردن شهر سبزوار بود. سبزوار از مهم‌ترین مراکز جمعیتی، دانشگاهی، فرهنگی، اسلامی و تاریخی شمال شرق ایران به شمار میاد و به عنوان یکی از نمادهای تاریخ و علم ایران مطرح شده‌. 

کجا اقامت کنم؟ ویرایش مطلب

اقامت تو سبزوار با امکانات راحتی که داره میتونه خیالتون رو از همه لحاظ راحت کنه. سرویس دهی هتل ها کامل هست اما گزینه های زیادی تو انتخاب پیش روتون برای اقامت نیست. نمونه هتل های مناسب برای اقامت تو این شهر، هتل جهانگردی سبزوار | sabzevar tourism hotel,  هتل کاملیا هستن.

چی بخورم؟ کجا بخورم؟ ویرایش مطلب

غذاهای محلی این شهر تنوع زیادی دارن و هرکدام از این غذاها مربوط به مقطع زمانی خاص هستن که از مشهورترین این غذاها میشه به آوجیج، اشکنه، کماج، مسوه، دنی، کاچی، آش جوش بره، آش قوریتی، قلیه بادمجون، علف ماست (شبیه بورانی اسفناج) اشاره کرد.نمونه رستوران های خوب شهر که میتونین غذاهای خوش طعم رو تو اون ها سرو کنین،  رستوران عادل سبزوار | Adel Restaurant ، رستوران فست فود کاج سبزوار | Kaj Restaurant Fast Food ،  پیتزا پازل سبزوار | Pizza Puzzle،  پیتزا ساندویچ بهار نارنج،  رستوران مجلل وزرا و  رستوران البرز سبزوار | Alborz Restaurant هستن.

 

نوشیدنی ها

کافه گردی در کنار مردم با صفای شهر سبزوار لذت هیجان انگیز توسفر به این شهره.کافه های زیادی تو این شهر وجود داره که نشون دهنده ی علاقه مردم به انواع قهوه ها و مهارتشون تو سرو اسپرسوهای خوش طعمه.نمونه کافه های خوب این شهر،  کافه نیمکت سبزوار،  کافه گشنیز ،  کافه گل یخ سبزوار | cafe goleyakh و  کافه ژینو | Zhino Cafe هستن که نوشدنی هاش.ن قیمت های معقول و مناسبی هم دارن.

چی بخرم؟ ویرایش مطلب

سبزوار شهر باصفا و قشنگیه که در همه قسمتهای اون در کنار مردم باصفایی که دارن میتونین خاطره های به یاد موندنی از سفر رو تو ذهنتون ثبت کنین.این شهر هم مثل بقیه استان ها صنایع دستی و سوغات های زیادی داره که مهمترین سوغات سبزوار کلوچه زنجفیلی سبزواریه که در بین مردم شهر و گردشگران طرفداران زیادی داره. اگه از گشت و گذار توی بازارهای تاریخی لذت می برین، بازدید از بازار سرپوش و بازار حاج زمان رو از دست ندین. فروشگاه کیف وکفش گالش سبزوار میتونه مکان مناسبی برای تهیه کفش و کیفتون باشه.

 

سلامت و درمان ویرایش مطلب

این شهر بیمارستان و مراکز درمانی بسیاری داره که در صورت نیاز میتونین از این مکان ها استفاده کنین.نمونه بیمارستان های مجهز این شهر، بیمارستان حشمتیه سبزوار و  درمانگاه شبانه روزی فرهنگیان و داروخانه های سبزوار هم  داروخانه دکتر قندی و  داروخانه شبانه روزی رازی سبزوار هستن.

کجاها برم؟ ویرایش مطلب

شهر سبزوار تو تاریخ ایران با قیام سربداران اهمیت داره.این شهر علاوه بر اهمیت تاریخی، جاذبه های گردشگری و تفریحی بسیری داره که از مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر،‌می‌شه به میل خسروگرد، مناره‌ای عظیم و بلند که برای نشان دادن راه به کاروانیان بر سر ان آتش روشن می‌کردن، مسجد پامنار، که بیش از 1165 سال عنر کرده، آتشکده آذربرزین مهر، که قدمتش به قبل از زرتشت، یعنی به عصر مهرپرستی برمی‌گرده، کاروانسرای شاه عباسی، که از بناخای با ارزش ایرانه، رباط فرامرزخان، آتشکده خانه دیو و آرامگاه بقراط اشاره کرد.

نقشه سبزوار
در چه فصلی برم؟ ویرایش مطلب

بهترین فصل برای سفر به سبزوار بهار و پاییز هستن.

23 °C
15 °C
34 °C
26 °C
23 °C
14 °C
11 °C
2 °C
چجوری برم؟ ویرایش مطلب

از تهران تا سبزوار 654 کیلومتر راهه، که هم می‌تونین این مسیر رو زمینی با ماشین شخصی یا اتوبوس، 7 ساعته برین، هم می‌تونین، هم می تونین با هواپیما برین، چون فرودگاه داره. با قطار هم می‌شه رفت، چون این شهر به شبکه راه آهن کشور متصله.

پیشنهاد ویژه ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

خروج از سبزوار ویرایش مطلب

بعد از تماشای تاریخ این شهر، شهرهای نیشابور، مشهد، بردسکن، کاشمر و منطقه حفاظت شده خارتوران، می‌تونن انتخابای مناسبی برای ادامه سفرتون باشن.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

اطلاعاتی وجود ندارد

ویزا ایران
فاصله

فاصله سبزوار تا تهران 654 کیلومتر

فاصله سبزوار تا مشهد 241 کیلومتر

فاصله سبزوار تا تبریز 1,281 کیلومتر

فاصله سبزوار تا اصفهان 905 کیلومتر

فاصله سبزوار تا شیراز 1,189 کیلومتر

فاصله سبزوار تا بندرعباس 1,316 کیلومتر

فاصله سبزوار تا اهواز 1,390 کیلومتر

فاصله سبزوار تا زاهدان 935 کیلومتر