معرفی تایلند ویرایش مطلب

کشور پادشاهی تایلند که با نام تایلند شناخته شده است، در شبه جزیره هند و چین و در جنوب شرقی آسیا قرار دارد. این کشور با نمایشی از بهشت، از شمال با برمه و لائوس، شرق با لائوس و کامبوج، جنوب با مالزی و خلیج تایلند، و از غرب با برمه و دریای آندامان هم مرز است. بزرگترین شهر این کشور و همین طور پایتخت آن بانکوک است. تایلند از بزرگترین کشورهای جهان است و حدود 66 میلیون نفر هم جمعیت دارد. زبان مردمان این سرزمین تایلندی است و بیشترین جمعیت آنها پیرو مذهب بودایی هستند. کشوری فوق العاده زیبا که آرامش و هیجان، فرهنگ و معماری را در هم آمیخته تا مانندش را هیچ جایی در آسیا نتوان پیدا کرد. جزیره های فراوانی دارد که هر کدام از آنها، تصاویری از بهشت دارند و زیبایی های منحصر به فردی را برای گردشگران به نمایش می گذارند.

تاریخ

تاریخ تایلند کنونی به سال ۱۲۳۸ برمی گردد. این کشور بر خلاف کشورهای منطقه، هیچگاه مستعمره هیچ کشوری نبوده است. شاید به همین دلیل است که نام این سرزمین را تایلند گذاشته اند، به معنای "سرزمین لبخند". قرن ها پیش، مردم از جنوب چین به اینجا مهاجرت کردند و در اوایل قرن چهاردهم، شهر خود را بنا ساختند که به پادشاهی مستقل تایلند تبدیل شد و پیدایش زبان، فرهنگ و معماری این کشور هم متعلق به همین دوره است.

فرهنگ و آداب و رسوم

فرهنگ مردمان این سرزمین، آمیزه ای از فرهنگ کشورهای هند، چین، کامبوج و دیگر کشورهای آسیای جنوب شرقی دارد. درست شبیه به بسیاری از کشورهای آسیایی، احترام به اجداد و نیاکان، بخش اصلی و ضروری از تمرین های روحانی تایندی هاست. تایلند سرزمین لبخندهاست و مردمان آن برای بیان احساسات خودشان لبخند می زنند. به اعتقاد تایلندی ها، مقدس ترین عضو بدن سر است و دست زدن به سر افراد توهین محسوب می شود. همچنین پا را پست ترین عضو بدن می دانند و اشاره کردن چیزی با پا، توهین بزرگی به حساب می آید.
تایلندی ها هنگام سلام دادن، دست های خود را چسبانده و با خم کردن سر، کلمه "وای" را ادا می کنند. دست دادن هنگام سلام کردن در این کشور اصلا خوشایند نیست و احترام به بودا و مقدسات و داشتن پوشش مناسب در زمان بازدید از مکان های مقدس و مذهبی، اهمیت زیادی دارد. در این سرزمین بهشتی روزهای هفته با رنگ های مختلف شناخته می شوند مثلا رنگ زرد نشانگر روز دوشنبه است.

شهر های تایلند

بانکوک پایتخت و همین طور بزرگترین شهر این سرزمین است. شهری زنده و پر هیاهو که تلفیقی از سنت و مدرنیته دارد و به خاطر داشتن قصرها، معابد مجلل، بوداهای عظیم، طبیعت های بکر و تفریح های متنوع، گردشگران زیادی را جذب می کند. همین زیبایی های بکر و مسحور کننده در شهر باعث شده تا لقب شهر فرشتگان را بگیرد و از پر توریست ترین شهرهای جهان به حساب بیاید.
پاتایا نیز از مهم ترین شهرهای تایلند و از توریستی ترین شهرهای جهان و البته انتخاب اول گردشگرانی که به این کشور پا می گذارند، است. دارای سواحل شنی زیبا و تمیز که از زیباترین ساحل های دنیا هستند و مناسب برای ریلکس کردن.
این شهر بیشتر از 5 میلیون توریست خارجی در سال دارد که همین آمار برای نشان دادن محبوبیت شهر از لحاظ جذب توریست ها کافیست.
ساموئی که جزیره ای کوهستانی است، سومین جزیره بزرگ تایلند و از زیباترین جزایر جهان است. جزیره ای بکر و بومی که بیشترین قسمتش رو جنگل فرا گرفته و از سمت شرق به غرب توسط رشته کوهی احاطه شده. نام کامل این جزیره کو سامویی است که کو Koh در زبان تایلندی به معنی جزیره و نام سامویی نیز از واژه ای چینی به معنای بهشت امن گرفته شده است. ساحل های فوق العاده زیبایی دارد و یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای افرادیست که تنها دنبال استراحت و آرامش هستند. اینجا باید به آرامی شنا کرد، آفتاب گرفت و از خدمات ماساژهای لذت بخش آن بهره مند شد.
و اما پوکت، مروارید دریای آندامان که بزرگترین جزیره تایلند است و آب های شیشه ای دارد همراه با صخره هایی پوشیده با خزه، نخل های باریک و بلند، ماسه های نرم و سفید و شب هایی پر از نور و هیجان که تبدیلش کرده اند به بهترین مکان برای داشتن تعطیلاتی رویایی.
کرابی، چیانگ مای و ناتای هم از مهم ترین های تایلند هستند.

گشت و گذار در تایلند ویرایش مطلب

تایلند یکی از زیباترین مقاصد گردشگری دنیاست. کوهستان های سر به فلک کشیده، معابد تاریخی و باشکوه و چشم اندازهای ساحلی زیبا، باعث شهرت و محبوبیت آن شده است. سرزمینی سرگرم کننده که مسافرانش را خسته نمی کند و برای تمام سلایق آنها برنامه دارد. برای مثال یکی از لذت بخش ترین کارهای ممکن در این کشور، خرید از بازار روی آب بانکوک است. بازار روی آب همیشه مملو از فروشندگان و خریدارانی است که روی کانال آب شهر در حال خرید و فروش محصولات گیاهی و غذاهای محلی هستند. فروشندگان که نیم بیشتر آنان را زنان تشکیل می دهند، روی قایق ها میوه ها و سبزیجات تازه را به فروش می رسانند. اینجا محلی بسیار جذاب است برای گردشگران که امکان کرایه قایق را هم دارد.

بازار روی آب

دیدن مزرعه تمساح ها در بانکوک هم جالب و هیجان انگیز است. بزرگترین مرکز پرورش و نگهداری کروکدیل در جهان که بیشتر از 30 هزار تمساح را در خود جای داده است. در این مزرعه همه روزه نمایش های متنوعی اجرا میشود.

مزرعه کروکدیل بانکوک

کاخ پادشاهی و معبد زیبای بودای زمردین در بانکوک هم بسیار دیدنی هستند. کاخ پادشاهی که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری در بانکوک است، مجموعه ای از ساختمان هاست که از اواخر قرن ۱۸ تا نیمه های قرن ۲۰ محل سکونت تمامی پادشاهان تایلند بوده.بودای زمردین هم مقدس ترین مجسمه بودا در کشور تایلند است که معبدش در محوطه کاخ پادشاهی قرار دارد. این بودا سه لباس زرین دارد که بر حسب تغییر فصل توسط پادشاه تایلند طی مراسم خاصی تعویض شده و دو لباس دیگر در مجموعه کاخ به نمایش گذاشته می شوند. طبق افسانه ها، این بودا سال 43 قبل از میلاددر هند ساخته و بعد از 300 سال برای در امان ماندن از جنگ داخلی به سریلانکا برده شد. بعد از سال ها به ایالت چیانگ رای در شمال تایلند رسید که در آن زمان حکمران چیانگ رای آن را مخفی کرد. سال 1434 به علت برخورد صاعقه به معبد، بودا کشف شد. سپس به شهر چیانگ مای برده شد و سرانجام سال 1784 به بانکوک انتقال پیدا کرد.
حتما از این کاخ و معبد بودا دیدن کنید.

کاخ پادشاهی

بودای زمردین

شهر تاریخی آیوتایا که 417 سال پایتخت تایلند به شمار می رفته، از تاریخی ترین بناهای این کشور و در زمان خود از بزرگترین شهرهای دنیا بوده است. این منطقه شمال شهر بانکوک قرار گرفته و معماری آن ترکیبی از هنر معماری کامبوج و هنر دوره سوخوتای است. این شهر قرن 17 از زیباترین شهرهای جهان بوده و سال 1991 در فهرست آثار جهانی یونسکو قرار گرفته است. همین ها کافیست تا شهر تاریخی آیوتایا را در لیست گردشگری قرار دهید و از آن بازدید کنید.

شهر سوخته

سفر یک روزه به جزیره مرجان در پاتایا داشته باشید. این جزیره با شهر ساحلی پاتایا تنها 7 کیلومتر فاصله دارد و هر روز صبح لنج هایی به سمت آن حرکت می کند. جزیره مرجان محیطی بسیار آرام دارد، سواحلی با شن های سفید و آب هایی پر از مرجان های زیبا.

ساحل مرجان

خانه مقدس حقیقت یا معبد حقیقترا فراموش نکنید. معبدی با ابهت و زیبا در شمال پاتایا و درست کنار دریا با 105 متر ارتفاع. این ساختمان بزرگ که نمونه ای بی نظیر از معماری تایلند است برای مردم تایلند و به خصوص بودایی ها اهمیت زیادی دارد و به عنوان بنایی شگفت انگیز از بهشت که در زمین بازسازی شده، شناخته شده است. این ساختمان بطور کلی از چوب ساخته شده و کنده کاری های بسیار زیبایی دارد و تمام فضاهای خالی آن با مجسمه های چوبی پر شده است.

معبد حقیقت

جزیره فی فی در پوکت، از اصلی ترین جاذبه های گردشگری کشور تایلنداست. این جزیره از زیباترین جزیره های گرمسیری دنیاست و تمام داستان های پوکت در فی فی هم جریان دارد. باید در آب های شفاف این جزیره حسابی شنا کنید و در سواحل تمیز آن آفتاب بگیرید.

جزیره فی فی

جزیره جیمز باند در پوکت هم عالیست. در قلب این جزیره غار زیبایی وجود دارد و بازدیدکنندگان با سوار شدن بر کایاک ها (قایق های بادی) می توانند لحظات خوشی را سپری کنند. همچنین با گشت و گذار در اطراف جزیره شاهد دیدن صد ها جزیره کوچک و بزرگ خواهید شد که همگی زیبا و خیره کننده هستند.

جیمز باند

خلاصه در این کشور فقط باید استراحت کنید و از راه رفتن روی شن های سفید و تمیز آن لذت ببرید.

نکات سفر ویرایش مطلب

در صورت امکان برای سفر به این کشور از تورهای تایلند استفاده کنید البته اگر شناخت کافی و کامل از این کشور دارید، سفرهای بگ پکی با صرفه و مقرون به صرفه تر هستند.
در شهرهای تایلند ترافیک بیش از اندازه سنگین است به این صورت که حتی اجاره موتور یا دوچرخه هم پیشنهاد نمی شود. اما اگر قرار به اجاره وسیله ای جهت حمل و نقل باشد، این دو مورد مناسب هستند. هنگام اقامت در هتل ها، از وسایل خود مانند پاسپورت، بلیت و پول مراقبت کنید. سارقان حرفه ای نیز در مناطق پر جمعیت تردد می کنند پس تا جایی که امکان دارد اشیا گران قیمت همراه خود حمل نکنید و به اندازه لازم پول نقد داشته باشید.
مراقب باندهای بین المللی قاچاق انسان باشید و فریب وعده های دروغ آنان جهت اعزام به سایر کشورها را نخورید.
هنگام بازگشت به شهرتان، از قبول هرگونه وسیله یا بسته توسط افراد ناشناس خودداری کنید.

رستورانها و کافه ها

بیشتر ببینید
رستورانها و کافه های تایلند ...

هتل ها

بیشتر ببینید
هتل های تایلند ...

دیدنی ها

بیشتر ببینید
دیدنی های تایلند ...

خرید

بیشتر ببینید
مراکز خرید تایلند ...
تایلند
Thailand
نام
تایلند
پایتخت
بانکوک
زبان رسمی
تایلندی
شعار
مذهب
بوداییسم
واحد پول
بات (THB)
تفاوت زمانی
+7
ولتاژ برق
220
قاره
آسیا
پیش شماره
+66
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

تایلند جنوب شرقی آسیا و نزدیک دریا قرار دارد. همین موضوع باعث شده تا بیشتر مواقع آب و هوای معتدلی داشته باشد البته همراه با بارش باران های فراوان. شمال این کشور حاصلخیز، کوهستانی است و جنگل های بسیاری دارد و قسمت مرکزی کشور هم پوشیده از شالیزارهای سرسبز برنج است. غرب و شرق این سرزمین پر از باغ های میوه، درختان کائوچو، جنگل های سبز و ساحل های سفید شنی است.
بهترین فصل برای دیدن این سرزمین بهشتی از نظر کم بودن گرما و باران، بین ماه های نوامبر تا فوریه و فصل سرد سال است.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

آب های لوله کشی در این کشور قابل آشامیدن نیستند. از فروشگاه هایی که در سطح کشور فعالیت می کنند آب معدنی تهیه کنید و تا جایی که امکان دارد آب بنوشید.
بیماری ایدز از اصلی ترین خطراتی است که در این کشور جان مسافران و گردشگران را تهدید می کند. چون بیشتر از 80 هزار نفر از جوانان تایلندی به این بیماری مبتلا هستند و هر ساله 20 هزار نفر به جمعیت این بیماران اضافه می شود. خطر مبتلا شدن به این بیماری بسیار جدی است و توصیه می شود در صورت سفر به این کشور دقت لازم برای حفظ سلامتی خود به عمل آورید.

چجوری برم؟
ویزا تایلند