معرفی عراق ویرایش مطلب

جمهوری عراق یا همان طور که ما می شناسیم عراق، در خاورمیانه قرار دارد و با کشورهای عربستان سعودی، کویت، اردن، سوریه، ایران و ترکیه دارای مرز مشترک زمینی است. پایتخت کشور عراق بغداد است و جمعیت 32 میلیونی آن به زبان عربی و کردی صحبت می کنند. حکومتشان جمهوری هست و واحد پولشان دینار.

تاریخ

شروع حیات و تمدن در عراق، به گذشته های دور و پیش از میلاد مسیح بر می گردد. زمانیکه سومریان، اکدی ها و آشوری ها در کنار دو رود مشهور دجله و فرات که سر آغاز تمدن های باستانی بودند، مستقر شدند تا این کشور با تمدن و فرهنگی کهن شکل بگیرد. اما این کشور در طول تاریخ به بخشی از قلمرو هخامنشیان، سلوکیان، اشکانیان، ساسانیان، و امپراتوری روم تبدیل شده و برای سالیان دراز یا برای ایران بوده و یا برای حکومت عثمانی.
البته شاید پررنگ ترین و مهم ترین قسمت تاریخ عراق، به زندگی کردن شش امام شیعه و خاکسپاری آنان در شهر های نجف، کربلا، کاظمین و سامرا برمی گردد و همین باعث شده تا امروز مسلمانان از ایران و دیگر کشورها، برای زیارت حرم این امامان بزرگوار به عراق بیایند.
نقطه تاریکی نیز در تاریخ این کشور وجود دارد که آن جنگ تحمیلی رژیم صدام به مدت 7 سال با ایران بوده است که البته بعد از سقوط صرام حسین، روابط این دو کشور رونق پیدا کرد و در جریان حمله داعش به عراق، ایران از این کشور حمایت کرد.

شهر های عراق

بغداد بزرگ ترین شهر و همین طور پایتخت کشور عراق است و از شهرهای تاریخی و فرهنگی خاورمیانه که تاریخ آن به دوره ی عباسیان باز می گردد. آن زمان ها پایتخت ساسانیان، شهر تیسفون بود که امروزه این شهر نزدیک بغداد قرار دارد. درواقع شاید بتوان تاریخ شهر امروزی بغداد را، سال 762 دانست که خلیفه منصور، در زمان عباسیان دستور ساخت اش را داد. تاریخ این شهر درگیری و پیوستگی های زیادی با ایران داشت تا اینکه جنگ تحمیلی بین ایران و عراق شکل گرفت و این روزها صلح پس از جنگ حکمفرماست. بغداد موزه ها، بناهای یادبود و جاذبه های تاریخی بسیاری دارد. ناگفته نماند که کاظمین، قسمتی از شهر بغداد است و همین طور یکی از شهرهای زیارتی عراق.

کربلا که از مهم ترین شهرهای زیارتی مسلمانان دنیاست، در کشور عراق قرار گرفته است. حرم امام حسین در این شهر واقع شده از این رو شهر کربلا از مهم ترین شهرهای زیارتی دنیا و همین طور عراق شناخته شده است. اهمیت این شهر برای شیعیان به علت وقوع شهادت امام سوم آن ها یعنی امام حسین علیه السلام و یارانش در واقعه عاشورا، در محرم سال 61 هجری قمری و همین طور وجود حرم امام حسین و حضرت عباس بوده است. این شهر زیارتی در ایام عزاداری محرم و صفر، بویژه در مراسم اربعین مملو از گردشگران و مسافرانی می شود که از اقصی نقاط جهان برای زیارت به آن جا سفر می کنند.

نجف نیز از شهرهای مهم و مذهبی کشور عراق است و حرم علی بن ابی طالب علیه السلام (امام اول شیعیان) نیز در آن قرار دارد. این شهر تاریخ اسلام را به چشم دیده است و در نگاه مسلمین یکی از مقدس ترین شهرهای دنیا به حساب می آید. نجف علاوه بر آستانه مبارک امام علی (ع)، محل دفن حضرت هود، نوح و صالح نیز می باشد. زائران و مشتاقان علوم دینی، همواره به این شهر سفر می کنند و در کشور عراق، این شهر را دومین شهر مهم می دانند.

سامرا هم از شهرهای زیارتی کشور عراق است. در این شهر، پیکر پاک دو امام شیعیان، امام هادی (ع) و فرزند ایشان امام حسن عسکری دفن شده اند. سامرا در بخش شرقی رود دجله و در فاصله 125 کیلومتری شمال بغداد قرار گرفته است. معمولا مسافران کشور عراق به این شهر نیز سفر می کنند تا خدمت دو امام بزرگوار برسند. البته در سامرا زیبایی های دیگری نیز وجود دارد که باعث جذابیتش می شود مثل مسجد جامع سامرا که مناره کهن و با شکوهی در آن قرار گرفته است و از دلایل شهرت شهر سامرا به حساب می آید.

موصل، بصره، کاظمین و اربیل نیز از شهرهای مهم و دیدنی کشور عراق هستند.

گشت و گذار در عراق ویرایش مطلب

کربلا از مهم ترین و دیدنی ترین شهرهای کشور عراق و می توان گفت جهان است. وجود جاذبه های زیارتی فراوانی که در این شهر قرار گرفته باعث شده است تا کربلا را به یکی از قطب های گردشگری مذهبی در جهان تبدیل کند. حرم مطهر امام حسین علیه السلام در شهر کربلا، اولین مکانی است که باید دیده شود. حرم امام حسین سالانه مسافران و زائران بسیاری به سمت خود می کشاند و امروزه به پر بازدیدترین جاذبه ی مذهبی و زیارتی جهان تبدیل شده است. امام حسین مشهور به سیدالشهدا، پیشوای سوم شیعیان، که در زمان خلافت یزید بن معاویه، در مخالفت با آن جنگید و روز عاشورا، 10 محرم سال 61 هجری قمری در بیابان نینوا شهید شد و بعد از چند روز همان جا دفن شد. امروزه آرامگاهش تبدیل به محلی برای زیارت شیعیان شده است.
مسیر بین حرم امام حسین و حرم حضرت ابولفضل که بین الحرمین گفته میشود با اینکه طول زیادی ندارد اما وجود نخل های پر ثمر خرما و منظره بی بدیل در گنبد طلایی حرم ها به آن جلوه خاصی و منحصر به فردی بخشیده است. بین الحرمین که نه تنها محل خاطره انگیز عاشقان اباعبدالله است بلکه در اشعار دلسوخته ما نیز جلوه فراوانی دارد.

حرم امام حسین

بین الحرمین

بین الحرمین

گودال قتلگاه نیز محل مقدسی است که سر مبارک امام حسین علیه السلام توسط دشمن از تنش جدا شد. این مکان نزدیک حرم ایشان واقع شده و امروزه زیارتگاه دلسوختگان است. قتلگاه امام حسین که به گودال قتلگاه شهرت پیدا کرده، در مکانی گود قرار گرفته و دیوارهای آن آینه کاری و نقاشی شده است. وقتی پشت پنجره ها با دقت به ضلع جنوبی گودال نگاه کنید، داخل یک سنگ مرمر دایره شکل جمله ای بسیار زیبا از یکی از شاعران شیعه نقش بسته: "اگر دین محمد جز با کشتن من پابرجا نمی ماند پس ای شمشیرها مرا دریابید"

گودال قتلگاه

قبرستان وادی السلام در شهر نجف هم از شهرت بسیاری برخوردار است. شهرت این قبرستان به این روایت برمی گردد که می گویند اینجا محل رجعت تعدادی از پیامبران و امامان و مومنین است. قبرستان وادی السلام بزرگترین قبرستان خاورمیانه است و سالانه بازدید کننده های بسیاری دارد. این قبرستان که در دوران اشغال عراق توسط آمریکایی ها صدمه های بسیار دید، درست در قسمت شمالی حرم علی بن ابی طالب واقع شده و علاوه بر امام اول شیعیان، حضرت هود و حضرت صالح (ع) از نامداران و شخصیت های دینی مسلمان و همین طور شخصیت های غیر دینی داخل آن دفن شده اند.
پیامبر اسلام در همین مورد خطاب به علی بن ابی طالب گفته اند " تو برادر من هستی، وعده دیدار ما در وادی السلام است" حتی گفته شده که هر مومنی در شرق یا غرب جهان از دنیا برود به روح او ندا میرسد که به وادی السلام ملحق شود.

قبرستان وادی السلام

قبرستان وادی السلام

حرم علی ابن ابی طالب

جاذبه های زیارتی در این کشور بسیار زیادند. اما جدا از آن ها هم دیدنی های بسیاری در این کشور وجود دارند که دیدنشان لذت بخش است. مسجد جامع سامرا یکی از دیدنی های زیبا و منحصر به فرد کشور عراق است که در شهر سامرا قرار گرفته است. این مسجد در قرن نهم و در سال 851 به دستور خلیفه عباسی متوکل ساخته شد. شاید به همین دلیل این روزها به جامع المتوکل نیز شهرت پیدا کرده است. مسجد جامع سامرا در زمان های اولیه بزرگترین مسجد در جهان بود و مناره آن که به نام ملویه شناخته شده است، به صورت مخروطی و مارپیچی به ارتفاع 52 متر ساخته شده است. خلیفه عباسی به معماری های زیبا و شهرسازی اهمیت زیادی میداد و همین موضوع باعث شد تا شهر سامرا دارای بناهایی ار این دست زیبا و چشمگیر باشد.

مسجد جامع سامرا

نکات سفر ویرایش مطلب

حتما روی تمام ساک ها، کیف، دوربین و همین طور موبایل ، نام و مشخصات خود را بنویسید. داخل ساک و چمدان نیز مشخصات خود را داخل کاغذی بنویسید و قرار دهید.
بردن موبایل و دوربین در مکان های زیارتی و حرم ها ممنوع است پس از حمل آن ها در این مکان ها و همین طور برای جلوگیری از ربوده شدن، پرهیز کنید.
همراه داشتن اسناد و مدارک اضافه به جز پاسپورت هیچ ضرورتی ندارد و هنگام حمل آنها، احتمال مفقود شدن بسیار است. برای جلوگیری از مفقود شدن از حمل اسناد اضافه خودداری کنید.
از لیوان و حوله مشترک به هیچ وجه استفاده نکنید.
به تنهایی از شهری به شهر دیگر سفر نکنید چون پوشش امنیتی در بسیاری از نقاط وجود ندارد.
ترجیحا برای سفر به کشور عراق از تورهای زیارتی و کاروان ها استفاده کنید تا هیچ مشکل و خطری تهدیدتان نکند.
اگر با مشکلی مواجه شدید از تور لیدر یا پلیس ها کمک بگیرید و اصلا به غریبه ها اعتماد نکنید.

عراق
Iraq
نام
عراق
پایتخت
بغداد
زبان رسمی
عربی ، کردی
شعار
الله أکبر
مذهب
اسلام
واحد پول
دینار (IQD)
تفاوت زمانی
+3
ولتاژ برق
220
قاره
آسیا
پیش شماره
+964
نقشه
آب و هوا ویرایش مطلب

آب و هوای کشور عراق صحرایی است با زمستان هایی خنک و گاهی اوقات سرد و تابستان هایی خشک و گرم. دمای هوا در تابستان در بیشتر قسمت های این کشور به 40 درجه و در برخی مناطق دیگر تا 48 درجه سانتی گراد می رسد. به ندرت دما در زمستان بالای 21 درجه می رود و در شرایط سخت بین 15 تا 19 درجه و شب ها تا حد 2 تا 5 درجه قرار می گیرد.
البته در قسمت های شمالی این کشور که نسبتا کوهستانی به حساب می آید، اغلب از زمستان های سرد با بارش برف و باران برخوردار است که گاهی موجب طغیان رودخانه ها نیز می شود. به طور معمول بارندگی در این کشور بسیار کم است و اگر باشد در زمستان رخ می دهد.

اطلاعات ضروری ویرایش مطلب

آب های لوله کشی قابل آشامیدن نیستند. حتما آب های معدنی پلمپ شده از فروشگاه ها تهیه کنید و مطمئن باشید که دربشان از قبل باز نشده باشد. همین طور برای احتیاط، مقداری آب و تنقلات فاسد نشدنی مانند بیسکوئیت، آجیل و ... همراه داشته باشید تا در صورت نیاز مصرف کنید.
عراق کشوری امنی نیست مخصوصا برای خانم ها. سعی کنید به تنهایی تردد شبانه نداشته باشید، از حمل اشیا گران قیمت پرهیز کنید و لباس های مناسب بپوشید تا خطری تهدیدتان نکند.
همراه داشتن قرص سرماخوردگی، ضد اسهال و قرص مسکن ساده در سفر به این کشور توصیه می شود.
استفاده از تاکسی هزینه ی پایینی دارد پس می توانید برای جابه جایی از تاکسی ها استفاده کنید. اما بانوان از به تنهایی استفاده کردن خودروها به شدت پرهیز کنند.

چجوری برم؟
ویزا عراق