x

ابیانه

آدرس: ایران - اصفهان - نطنز ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز، دامنه کوه کرکس، روستای ابیانه

9.19/10 براساس 16 رای
۴۰۲۴۹
بار این صفحه دیده شده

ابیانه روستایی خوش منظره و خوش آب و هواست که موقعیت طبیعی مساعدی داره، در گذشته به بیدستان معروف بوده و کارشناسان قدمت هزار و پانصد ساله را برای آن تخمین می زنن .
آثار و بناهای تاریخی که در ابیانه وجود داره مربوط به دوره های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجاره .
قدیم‏ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده‏ای است که مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته. مهم‏ترین بنا و اثر تاریخی این روستا یک باب مسجد جامع و قدیم‏ترین اثر تاریخی این مسجدمنبر چوبی منبت‏کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده.ابیانه روستایی خوش منظره و خوش آب و هواست که موقعیت طبیعی مساعدی داره، در گذشته به بیدستان معروف بوده و کارشناسان قدمت هزار و پانصد ساله را برای آن تخمین می زنن .
آثار و بناهای تاریخی که در ابیانه وجود داره مربوط به دوره های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجاره .
قدیم‏ترین اثر تاریخی ابیانه آتشکده‏ای است که مانند دیگر بناهای ده در سراشیبی قرار گرفته. مهم‏ترین بنا و اثر تاریخی این روستا یک باب مسجد جامع و قدیم‏ترین اثر تاریخی این مسجدمنبر چوبی منبت‏کاری آن است که در سال ۴۶۶ هجری قمری ساخته شده.بافت سنتی و زیبایی معماری ابیانه دلیل اصلی به شهرت رسیدن آن بین انواع تورمسافرتی خارجی و داخلی است. به صورتی که در هر فصلی از سال که به این روستای فوق العاده زیبا سفر کنید با مسافرین توریک روزه ای که برای بازدید به روستا در آن حضور دارند روبه رو خواهید شد.
این روستا همچنان بافت سنتی خود را حفظ کرده است. خانه ها در آن با آجر و خشت ساخته شده اند. پنجره های چوبی، ایوان ها و طارمی ها، فضای فوق العاده جذاب و دیدنی به خانه ها داده است. نمای ساختمان های موجود در ابیانه با استفاده از خاک رس زینت داده شده و همین جریان به جذابیت بیشتر محیط کمک کرده است.
بومیان ابیانه با باغ داری، دامداری و قالیبافی روزگار می گذرانند. قالی های بافته شده در ابیانه از معروف ترین ها در منطقه است که با نقش و رنگ خاص خود توجه اکثر گردشگران تورمسافرتی ابیانه را به خود جذب کرده و مشتریان خاص خود را در بین مسافرین تورهای یک روزه بدست آورده اند.
از دیگر جذابیت هایی که می تواند در تورمسافرتی ابیانه با آن روبه رو شد. پوشش خاص اهالی این روستا است . ابیانه جدای از جذابیت های بصری فوق العاده روستایی است مملوء از آرامگاه ها. در این بین آرامگاه امام زاده یحیی و امام زاده عیسی از معروف ترین و محبوب ترین زیارت گاه منطقه به شمار می آیند.

9.2
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
17
مرتب سازی بر اساس: