شهر زیرزمینی اویی (شهر زیرزمینی نوش آباد)

آدرس: ایران - اصفهان - آران و بیدگل شهرنوش آباد

8.46/10 براساس 13 رای
۲۲۸۷۶
بار این صفحه دیده شده

شهر زیرزمینی اویی بزرگترین شهر زیرزمینی جهان است که در مجموعه تاریخی چاله سی شهرنوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل قرار دارد. نوش آباد پاِیتخت انوشیروان پادشاه ساسانی است کهدر شمال شهر کاشان و در غرب شهر آران و بیدگل و در ۱۰ کیلومتری کاشان واقع شده است.
ساختارهای متراکم، پیچیده و دالان های باریک و تودرتو، و اطاق های کوچک این شهر بزرگ، هر بیننده ای را درجا میخکوب می کند. شهر زیرزمینی نوش آباد را "اویی" صدا می کنند و این آوایی است که احتمالا در زیر زمین و میان تالارهای تودرتو شهر با آن یکدیگر را صدا می زدند. از ساختارهای متراکم، پیچیده و گسترده ای چون دالانهای باریک تودرتو و اتاقهایی با ابعاد کوچک تشکیل شده است. مجموعه اویی در زیر بافت قدیم شهر شکل گرفته و تا سطح کنونی شهر نیز گسترده شده است.
وسعت این اثر تاریخی که از عمق چهار متری از سطح کوچه شروع شده و تا عمق شانزده متری ادامه دارد مشخص نیست، اما با توجه به شواهد موجود و گفته اهالی تا بیرون از حصار تاریخی شهر گسترش داشته است و مساحت آن چهار کیومتر مربع تخمین زده شده است.
ورودی شهر زیرزمینی نوش آباد، راهرویی باریک به اندازه یک نفر است، زمانی که به داخل شهر وارد شوی، بوی خاک مرطوب به مشام می رسد. این شهر زیرزمینی در سه طبقه در عمق های ۴ الی ۲۱ متری از سطح زمین به وجود آمده است. وسعت این شهر به دلیل ارتباط میان محلات و حفاظت از جان و مال مردم در مواقع ناامنی زیاد بوده و در دو سطح افقی و عمودی گسترش یافته است. این معماری دست کن در شهر نوش آباد با واژه ” اویی ” نامیده می شود.

8.5
شما هم رای بدهید
دسترسی به تاکسی: دارد
جای پارک: به راحتی
سرویس بهداشتی: دارد
تعداد نظرات کاربران
28
مرتب سازی بر اساس:
x