روستای دیزج | dizej

آدرس: ایران - سمنان - شاهرود دیزج

-/10 براساس 0 رای
۲۶۰
بار این صفحه دیده شده

دیزج(دزج=دجه) شاهرود این روستا در استان سمنان و در دهستان بخش مرکزی شهرستان شاهرود واقع شده است.

موقیعت جغرافیایی و تاریخی دزج:

دیزج در شش کیلو متری جنوب شاهرود از شمال به راه آهن شاهرود از جنوب به صحرایی منتهی به شهر بیارجمند و دهستان طرود و از مشرق به روستای سعد آباد و سرحدات بخش میامی و از مغرب به روستای رویان و جعفر آباد محدود می شود. شاید بتوان گفت یکی از قدیمی ترین آبادیها در این منطقه که به زیر استاق معروف است باشد. شاهد مدعا وجود حصار ها و قلعه های متعدد و گورستانهای بیشمار و قناتهای فراوان و قدیمی آن باشد. چند سال قبل برای گسترش میدان مرکزی روستا قسمتی را خاکبرداری و به قبرهای مرتبط به زرتشتیان بود برخوردند.

تا اوایل انقلاب که هنوز مهاجرت به شهرها گسترش نیافته بود و مردم به دامپروری و کشاورزی مشغول بودند جمعیت روستا به بیش از ۳۰۰۰ هم رسیده بوده است. اکنون به نظر می رسد جمعیت ساکن به کمتر از ۱۰۰۰ رسیده باشد.

 

اشتغال مردم در گذشته:

 

شغل مردم در گذشته دور بیشتر دامپروری و گله داری گوسفند بوده تا کشاورزی چرا که محصولات دامی را راحت تر می توانستند به فروش برسانند تا محصولات کشاورزی. همانطور که بیان شد حاشیه جنوبی تا بیارجمند بیش از ۱۰۰ کیلومتر بوده و در این شعاع عرض ۵۰ کیلومتر و طول ۱۰۰ کیلومترده ها چشمه آب وجود داشته و به جهت خاک مناسب و وجود دامنه کوههای متعدد تا چندی قبل پوشش گیاهی متنوع و پوشیده از جنگل داشته است. بلندترین رشته کوه این ناحیه ناروان بوده و آثار معادن مختلف و کارگاههای ذوب فلزات و غارهای دست نیافتنی در آن به چشم می خورد. چشمه های آب و محل استقرار گله ها به اسامی مختلف خوانده می شده که تعدادی از آنها شامل: زردآبیه – چاه قندی – داشو ........

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.