مسجد عبای مقدس (خرقه شریف) | Mosque of the Cloak of the Prophet Mohammed

آدرس: افغانستان - قندهار Ahmad Shah Baba Bazar - Sha Bazar احمدشابابا بازار - شابازار، Kandahar، Afghanistan

-/10 براساس 0 رای
۱۰۴۶
بار این صفحه دیده شده

مقدس ترین مکان قندهار در قلب این شهر تاریخی قرار گرفته که همه ساله بازدیدکنندگان زیادی، مسلمان یا غیر مسلمان رو به خودش جذب می کنه و لقب پربازدیدترین مکان دیدنی قندهار رو به خودش اختصاص داده.
رمز این جذابیت، ترکیبیه از مقدس بودن این مکان و معماری اسلامی زیباش مثل نمای پوشیده شده از مرمر سبز، سطوح کاشیکاری شده و راهروهای طلاکاری شده، به همراه طبیعت زیبای اطرافش، مثل تپه ای که مسجد برروش قرار گرفته و رودخونه زیبایی که اون رو احاطه کرده.
اما مسئله ای که به خصوص برای مسلمون ها خیلی مهمه، عبایی هست که در این مسجد نگه داری میشه و مردم معتقدند که این عبا رو زمانی حضرت محمد (ص) به تن کرده.
امروزه دیگه به جز بعضی مناسبت های خاص، اجازه دیدن عبا رو به مردم نمیدن. مثلا هنگام بلایای طبیعی، عبا رو بیرون میارن تا از شدت بلایا کم بشه.
نحوه انتقال عبا به قندهار هم خودش داستان جالبی داره. زمانی که امیر مراد بیگ، امیر کابل بوده، عبا تحت حفاظتش در کابل قرار داشته، یک روز که احمد شاه درانی (پادشاه مقتدر افغانستان) از اونجا رد میشه، داستان عبا رو میشنوه و با خودش تصمیم می گیره که عبا رو به قندهار ببره. از محافظان عبا میخواد که چند لحظه ای عبا رو بهش قرض بدن تا ببینه. محافظان هم که نگران بودند پادشاه، عبا رو با خودش به قندهار ببره از این کار امتناع کردن. شاه احمد هم به سنگ بزرگی که در گوشه ای بوده اشاره می کنه و میگه من قول میدم که این عبا هرگز از کنار این سنگ بزرگ تکون نخوره. محافظان هم از شنیدن این حرف خوشحال میشن و عبا رو به دستش میدن. احمد شاه هم دستور میده که سنگ بزرگ رو از جاش دربیارن و با خودشون به قندهار انتقال بدن و سنگ و عبا رو باهم با خودش می بره تا به قولش عمل کرده باشه.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
x