چهل زینه | chilzina

آدرس: افغانستان - قندهار AH۱، Kandahar، Afghanistan

-/10 براساس 0 رای
۱۵۱۹
بار این صفحه دیده شده

پله به پله، شکوه و قدرت افغانستان قدیم رو تجربه کنین.
برخلاف تصوری که الان نسبت به افغانستان وجود داره، زمانی این کشور نشانه اقتدار و شکوه بوده.
بنای تاریخی چهل زینه یا چهل پله که برفراز کوه سرپوزه قرار گرفته، تلفیقی از هنر و معماری زیبای اسلامی و هندی رو به رخ بیننده ها می کشه و نوشته هایی که به زبان فارسی و به خط نستعلیق برروی کتیبه های سنگی اونجا حک شده، نوعی احساس غرور و همبستگی با این ملت را در ما ایرانی ها ایجاد می کنه.
این بنا به دستور بنیانگذار امپراتوری مغول، به منظور دفاع در برابر اقوام دیگه ساخته شده، اما متاسفانه در سال های اخیر به دلیل جنگ های چندین ساله افغانستان، مقدار زیادیش تخریب شده و در معرض خطر قرار گرفته، تا جایی که حتی میشه جای گلوله رو بر این بنای زیبا مشاهده کرد.
در نزدیکی این مکان، در سال ۱۹۶۳ کتیبه آشوکا پیدا شده که در قرن سوم قبل از میلاد به فرمان پادشاه یونان به زبان یونانی و آرامی نوشته شده. کتیبه آشوکا در مجموع ۱۴ لوح هست و از اونجا که قسمت پایینیش از بین رفته و در ضمن این کتیبه در زمین یک ساختمان قرار داده شده بوده، به نظر می رسه که تمامی کتیبه ها ازابتدا در این مکان بودن و بعدا پراکنده شدن.
کتیبه ها درباره احترام به حقوق همه موجودات زنده، احترام به بزرگترها، شکار نکردن حیوانات و صید نکردن ماهی و عدم اطاعت از خواهش نفس و.... هستن.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
1
مرتب سازی بر اساس: