صومعه سوملا | Sumela Monastery

آدرس: ترکیه - ترابزون Maçka Yolu، ۶۱۷۵۰ Altındere/Maçka/Trabzon، Turkey

-/10 براساس 0 رای
۲۱۲۴
بار این صفحه دیده شده

درون یک غار، واقع در دل کوه و کنار جویبار و دره حضرت مریم (س) و در ۱۷ کیلومتری جنوب ماچکا.
ارتفاع غار از کف دره ۲۵۰ متر است که برای رسیدن به آن باید راه پر پیچ و خمی را طی کرد. اما کافیست به بالا برسید! چنان منظره ای جلوی چشمانتان نقش می بندد که نفستان در سینه حبس می شود.
روایات زیادی در مورد صومعه وجود دارد اما بارز ترین آن این است که این صومعه سومِلا ابتدا از جانب کشیش آتنی بارناباس و برادرزاده اش سوفرینوس پایه گذاری شد.از همان ابتدای ساخت تا کنون همواره همراه با تابلویی از حضرت مریم (س) که گفته می شود بوسیله سن لوک L uke نقاشی شده و معجزاتی از آن سر زده یادآوری می شود. کشیش بارناباش و برادرزاده اش ، تابلوی مربوط به حضرت مریم و کودکی حضرت عیسی (ع) که از طرف سن لوک به تصویر کشیده شده را با خود به ترابزون آورند.
کشیشان بعد از آنکه در بلندترین نقطه کوه های کورا غاری را می یابند که از سقف آن آب می چکید، تصمیم می گیرند صومعه مورد نظرشان را آنجا بصورت دو اتاقه بسازند (سال۳۸۵ میلادی).
صومعه از دو بخش تشکیل شده. در بخش اول عبادتگاه و یک چشمه که از جانب رومیان مقدس شمرده می شده و قطرات آبی که بطور سه تایی ازسقف به آن نقطه می چکند و ۴-۳ کلیسای کوچک قرار دارند . قسمت عبادتگاه از درون و بیرون بوسیله نقاشیهای آبرنگ که موضوعاتشان از کتاب انجیل گرفته شده، تزیین شده اند. بخش دوم صومعه نیز متشکل از چهار طبقه است که پس از وارد شدن از در ورودی و پایین آمدن از پلکان شامل اتاقهای خواب، سالن ها، کتابخانه ها، انبارها و اتاق های ارزاق و دستشویی ها می شود. بنا بر اسناد، تعداد اتاقها ۷۲ است.

شماره تلفن:
5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.