خانه تاریخی عادل کاشان (مروارید کاشان)

آدرس: ایران - اصفهان - کاشان خیابان فاضل نراقی، فرهنگ ششم(کوچه نه چم)

-/10 براساس 0 رای
۱۱۰۲
بار این صفحه دیده شده

در دوره قاجار به دست معماران و هنرمندان آن دوره و به سبک گودال باغچه و در دو طبقه، طبقه فوقانی و تحتانی به صورت خشتی احداث شده است.
خانه تاریخی عادل ( مروارید کاشان ) یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناها و خانه های تاریخی در کاشان می باشد که در مرکز بافت قدیمی شهر کاشان و همچنین همجواری با مرکز محله سوریجان کاشان و مسجد و تکیه و حسینیه محله سوریجان کاشان و ابنیه تاریخی ارزشمند دیگر، بنا شده ، این خانه ( خانه تاریخی عادل ) از شاهکارهای هنر معماری قدیم شهر کاشان به شمار می رود. همچنین خانه تاریخی عادل برخوردار از تزئینات مجلل و باشکوه، اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه است.
یکی از ویژگی های خاص خانه تاریخی عادل کاشان انتظامات فضایی و ایجاد معماری گودال باغچه می باشد، همچنین وجود تقارن و تعادل و ریتم در پلان و در نماها نیز از ویژگی های خانه های کاشان در دوره قاجار است که بر جذابیت و زیبایی این خانه افزوده است ، اتاق ها دارای نورگیرها و پنجره های مشبک رنگی و تزیینات نقاشی و آیینه کاری و گچ بری های بی نظیر و به کارگیری بادگیرها در ساخت این خانه تاریخی از ویژگی های ممتاز خانه تاریخی عادل ( مروارید کاشان ) می باشد.
این خانه تاریخی،اقامتی دارای اتاق های ۲تخته،۳تخته و خانوادگی با فضای کاملا سنتی و تازه بازسازی شده و همچنین دارای چایخانه و سفره خانه سنتی،سرویس بهداشتی (توالت فرنگی) و حمام اختصاصی مجهز ،سیستم سرمایشی،گرمایشی ، تلویزیون ، امکانات ارتباطی مانند اینترنت بی سیم می باشد.
خانه تاریخی عادل(مروارید کاشان) در جلسه ثبت آثار و ابنیه تاریخی درتیرماه سال ۱۳۹۴ که در تهران برگزار شد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.