خانه تاریخی عادل کاشان (مروارید کاشان)

آدرس: ایران - اصفهان - کاشان خیابان فاضل نراقی، فرهنگ ششم(کوچه نه چم)

-/10 براساس 0 رای
۱۹۳۲
بار این صفحه دیده شده

در دوره قاجار به دست معماران و هنرمندان آن دوره و به سبک گودال باغچه و در دو طبقه، طبقه فوقانی و تحتانی به صورت خشتی احداث شده است.
خانه تاریخی عادل ( مروارید کاشان ) یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناها و خانه های تاریخی در کاشان می باشد که در مرکز بافت قدیمی شهر کاشان و همچنین همجواری با مرکز محله سوریجان کاشان و مسجد و تکیه و حسینیه محله سوریجان کاشان و ابنیه تاریخی ارزشمند دیگر، بنا شده ، این خانه ( خانه تاریخی عادل ) از شاهکارهای هنر معماری قدیم شهر کاشان به شمار می رود. همچنین خانه تاریخی عادل برخوردار از تزئینات مجلل و باشکوه، اصالت معماری و طراحی متناسب با فرهنگ و اقلیم خاص منطقه است.
یکی از ویژگی های خاص خانه تاریخی عادل کاشان انتظامات فضایی و ایجاد معماری گودال باغچه می باشد، همچنین وجود تقارن و تعادل و ریتم در پلان و در نماها نیز از ویژگی های خانه های کاشان در دوره قاجار است که بر جذابیت و زیبایی این خانه افزوده است ، اتاق ها دارای نورگیرها و پنجره های مشبک رنگی و تزیینات نقاشی و آیینه کاری و گچ بری های بی نظیر و به کارگیری بادگیرها در ساخت این خانه تاریخی از ویژگی های ممتاز خانه تاریخی عادل ( مروارید کاشان ) می باشد.
این خانه تاریخی، اقامتی دارای اتاق های ۲تخته، ۳تخته و خانوادگی با فضای کاملا سنتی و تازه بازسازی شده و همچنین دارای چایخانه و سفره خانه سنتی، سرویس بهداشتی (توالت فرنگی) و حمام اختصاصی مجهز ،سیستم سرمایشی،گرمایشی ، تلویزیون ، امکانات ارتباطی مانند اینترنت بی سیم می باشد. تمامی این امکانات، این خانه تاریخی را علاوه بر اینکه به جاذبه ای گردشگری در برنامه تور کاشان تبدیل کرده، به اقامتگاهی عالی برای مسافران ماجراجو نیز بدل کرده. خانه تاریخی عادل(مروارید کاشان) در جلسه ثبت آثار و ابنیه تاریخی درتیرماه سال ۱۳۹۴ که در تهران برگزار شد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.