خانه ی تاریخی توسلیان (اقامتگاه سنتی) | Tavassolian Historical House

آدرس: ایران - اصفهان - نطنز خیابان مالک اشتر، جنب مسجد جامع، محله کهنو

10.00/10 براساس 1 رای
۲۳۹۰
بار این صفحه دیده شده

اولین اتاق در اوایل دوران قاجار جهت استفاده امام جماعت آن زمان بنام سیدمحمد طباطبائی شروع به ساخت گردید و به مرور زمان دیگر اماکن داخلی فضا کامل شده است.
این بنا در سالهای اخیر تخلیه و به مرور زمان سقف های آن در اثر بارندگی خراب و حالت رکود را سپری کرده است.خوشبختانه در سال ۱۳۹۳ توسط مالک جدید (استاد سعید توسلیان) خریداری و مرمت و نوسازی آن آغاز شده است. خانه تاریخی توسلیان دارای ۱۰ اتاق درون گرا و دارای حیاط مرکزی که در یک طرف اتاق های سه دری آن را احاطه کرده. لازم به تذکر است کلیه درب های این اتاق ها چوبی و با تاجی چندپر و گره چینی شده با شیشه های رنگین تزئین شده است. سقف کلیه اتاق ها تیرهای چوبی و تخته پوش پوشیده شده است. کل بنا با پوشش کاه گل آرایش که این امر در خنک نگهداشتن و یکنواختی نور آفتاب کمک نموده. این خانه در ۲ طبقه که به وسیله پله های آجری و دالان به هم مرتبط هستند. در فضای دوم بنا شامل ۶ اتاق و ۶۰ متر تراس است. در کنار فضای داخلی حیاط محلی جهت پخت نان با ۲ درب چوبی و محلی جهت خروج دود وجود دارد.
در میان حیاط درخت تنومند توتی که عمری برابر ۱۲۰ ساله دارد قرار دارد.در زیر این درخت حوض آب کوچکی که این حوض با آب قناتی که از داخل مسجدجامع عبور و با گذر از چند خانه به این خانه رسیده و از خانه عبور و در اخر از آن خارج میشود.در قدیم جهت حفظ اموال و فرزندان از دست سارقان در کف برخی از اتاق ها دخمه های کوچکی با درب چوبی تعبیه شده است.ورودی این بنا با ۲ درب ۲ لنگه که یکی به حیاط کوچکی و دیگری از راه دالان به حیاط اصلی راه داده شده است.

شماره تلفن:
شبکه های اجتماعی: اینستاگرام خانه ی تاریخی توسلیان
10.0
شما هم رای بدهید
اینترنت: رایگان
موسیقی زنده: دارد
سرویس حمام: دارد
یخچال: دارد
سرویس بهداشتی: دارد
برگزاری جشن و میهمانی: میهمانی کوچک و خودمانی
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.