اقامتگاه بوم گردی وصال رویان

آدرس: ایران - خراسان شمالی - اسفراین ۲۸ کیلومتری شمال اسفراین

-/10 براساس 0 رای
۲۳۶۳
بار این صفحه دیده شده

روستای ۷۰۰ ساله رویین از جمله روستای سرسبزو آباد شهرستان اسفراین است که در سمت جنوبی کوه های آلاداغ در یکی از دره های با صفای این رشته کوه واقع شده است.
رویین در دهستان رویین واقع در بخش مرکزی اسفراین قرار دارد. این دهستان با دهستان های میلانلو، زرق آباد و حومه همسایه است . رویین از غرب به روستای محمودی از جنوب به روستای سست، از شمال به پاکتل و کلاته ایزانلو از توابع بجنورد و از شرق نیز به ارتفاعات تخته میرزا از توابع شهرستان اسفراین متصل است .رویین بیش تر همسایه هایش را مردم خونگرم و مهربان کرمانج تشکیل می دهد.
اکثر زمین های روستا در شیب دامنه قرار گرفته و روستاییان با کوشش زیاد آن ها را تراس بندی کرده اند و به همین دلیل معیشت باغداری تفوق بیش تری نسبت به سایر انواع معیشت کشاورزی دارد. همچنین تمام خانه های روستا حالت پلکانی زیبایی دارند طوری که پشت بام هر خانه حیاط خانه بالاتر است، کوچه ها دارای شیب ملایم و گاها زیاد هستند و در مجموع شکل خانه ها شباهت زیادی به روستای ماسوله دارد
شیب زمین در طرفین رودخانه ی رویین به نسبت وسعت دره متفاوت است، آنجاکه دره تنگ تر می شود شیب زیاد می شود و در آن قسمت که دره وسعت پیدا کرده است، شیب زمین ها کم تر است، تا جایی که زمین های بسیار مسطح به رودخانه ی این دهکده ی توریستی که از پر آب ترین و روان ترین رودهای شهرستان اسفراین است منتهی می شود. در زمین هایی که شیب بسیار زیاد است و کشت درخت و آبیاری در آنان به آسانی انجام نمی شود ، به ناچار با سنگ دیوارهایی ساخته اند و یا شیارهایی درست کرده اند تا زمین را تراست بندی نمایند.
اقامتگاه بومگردی وصال رویان به عنوان اولین اقامتگاه بومگردی خراسان شمالی در مورخه ۷ شهریور ۱۳۹۵ افتتاح گردید.

شبکه های اجتماعی: گوگل پلاس اقامتگاه بوم گردی وصال رویان اینستاگرام اقامتگاه بوم گردی وصال رویان
5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.