خانه تاریخی ننه کوکب زواره (هتل سنتی نقشینه ی کویر)

آدرس: ایران - اصفهان - اردستان زواره، میدان امام، سر بازار، کوچه شهید نواب، پشت مسجد سادات

-/10 براساس 0 رای
۳۱۶۳
بار این صفحه دیده شده

(خانۀ تاریخی ننه کوکب، که به اسم خانه نوریان زواره نیز شناخته می شود. این بنا مربوط به دوره قاجار می باشد که در محله ودادان (سربازار) قراردارد که از نوع چهار صفه با ویژگیهای خاص است. این خانه، دارای زیرزمین، بادگیر و اتاق هایی است که امروزه بعنوان سوئیت آماده پذیرایی از مهمانان است. هوایی که از بادگیرها و حیاط وارد چهارصفه می شود، به دلیل ارتفاع زیاد مرکز چهار صفه، هوای گرم را از قسمت نیم گنبدی مرکز خارج می کند و به خنک شدن فضای داخل منجر می شود.
این بناکه به هتل سنتی نقشینه کویر نامگذاری شده است، ویژگی دیگری دارد که هتل موزه تاریخی نیز می باشد که در آن ظروف مسی و سفالی ودیگر لوازم قدیمی به نمایش گذاشته شده است. از ویژگی منحصر به فرد این مکان پنجره های نیمه خورشید که در بالای چهارصفه(لابی هتل) قراردارد و بزرگترین نیمه خورشیدی در خاورمیانه می باشد.
این بنا در سال ۱۳۹۱ توسط استاد جناب صادقی فرد به کمک دو تن از استادکاران قدیمی زواره مرمت شده و اکنون مکانی برای اقامت مسافران فراهم گردیده است. هتل نقشینه دارای ۱۱ اتاق با ظرفیت پذیرش ۴۰نفر آماده پذیرایی از گردشگران می باشد. خانه ننه کوکب درسال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این مجموعه مجوز اقامتگاه بومگردی هم از سازمان میراث فرهنگی دریافت کرده است.

شماره تلفن:
5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.