روستای کته پشت علیا

آدرس: ایران - مازندران - آمل

-/10 براساس 0 رای
۱۴۷۱
بار این صفحه دیده شده

روستای کته پشت علیا در فاصله ۳ کیلومتری شهرستان آمل و جزء نزدیکترین روستاها به شهر می باشد.این روستا از شمال با روستاهای آب بخشان و میان محله و ازغرب باپاسکی محله و گل محله و از شرق بافیروزکلا و از جنوب با روستای بزمینان همسایه و مرز مشترک دارد.لازم به ذکر است که روستای کته پشت علیا در سالهای نه چندان دور یکی از محله های هفتگانه کته پشت بود و در حال حاضر نیز در استفاده از بعضی منابع از جمله آب شرب و مدارس ابتدایی و راهنمایی و ...مشترک می باشد.جمعییت این روستا در حدود ۲۸۰ خانوار که بالغ بر ۹۰۰ نفر میباشد.۴۸ درصد جمعییت را مردان و ۵۲ درصد آن را زنان تشکیل می دهند.از نظر تحصیلات در وضعییت خوبی بسر می برد و تقریبا ۹۰ درصد آنرا افراد با سواد خصوصا دارای تحصیلات عالیه تشکیل میدهند.
شغل اصلی مردمان این دیار کشاورزی وباغداری و در کنار آن به دامداری نیز مشغول هستند.از محصولات کشاورزی میتوان به برنج وکلزا ودر فصل زمستان محصولات صیفی مانند کاهو میباشند.
البته در سالهای اخیر با توجه بازدهی پایین برنج بعضی از کشاورزان اقدام به تغییر کاربری زمینهای کشاورزی خود کرده و آنرا تبدیل به باغات کیوی و مرکبات و ....کردند.
این روستا ازتحاظ امکانات تقریبا در شرایط خوبی بسر میبردو نانوایی خشکشویی، قصابی، آرایشگاه، سوپرمارکت، خصوصا مرغ فروشی از جمله این امکانات می باشد.
ازنظر ورزش کته پشت علیا بسیار با سابقه و باپشتوانه می باشد چون از کشتی گیران و والیبالیستها و فوتبالیستهای خوبی برخوردار است.از جمله کشتی گیران قدیمی و لوچویی روستا میتوان از مرحوم حاج رحمت خسروی و مرحوم حاج عباس بزرگ زاده که انصافا با توجه به نقل و قول بزرگان بسیار تنومند و جوانمرد بودند.{روحشان شاد}

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.