روستای تلیم کندی | talim kandi

آدرس: ایران - آذربایجان شرقی - میانه جاده خروجی به سمت شیخدر آباد، بالاتر از روستای قره طورق

-/10 براساس 0 رای
۱۴۹۹
بار این صفحه دیده شده

تلیم کندی یا تیلیم کندی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان کله بوز غربی بخش مرکزی شهرستان میانه واقع شده است.
جه تسمیه نام این روستا به دو صورت توسط اهالی نقل می شود؛ عده ای معتقدند نام این روستا برگرفته از نام شاعر بزرگ ترک های شاهسون بغدادی یعنی حکیم تیلیم خان می باشد و جمعی دیگر نیز بر این باورند که نام تاریخی این روستا طلسم کندی (روستای طلسم شده) بوده است که به مرور زمان و در طی تغییرات آوایی به صورت کنونی در آمده است. اما دلیل منطقی برای این نامگذاری با توجه به پیشینه ی کلمه تیلیم در زبان ترکی این است که کلمه ی تیلیم در کتاب الترک محمود کاشغری به معنای کثرت، فراوانی، بی عیب و نقص و تمام و کامل آمده است؛ و شاید به خاطر فراوانی آب در این منطقه بوده است.
از آثار تاریخی روستا می توان به قبر های باستانی و دهکده های مخروبه اشاره کرد که کمی از روستا فاصله دارد. طبق گفته ی اهالی روستا در این قبر ها اشیای فلزی و کوزه های سفالی وجود دارد که در سال های اخیر قاچاقچیان اشیا تاریخی به حفریات غیر مجاز و گسترده ای دست زده اند.

از آثار طبیعی روستا نیز میتوان به غار های رسوبی و دگرگونی، چشمه های آب سرد طبیعی، کوه های صخره ای و صعب العبور و باغهای میوه اشاره کرد. مردم به کشاورزی، باغداری و دامداری مشغول اند که با روش های سنتی اداره می شود از محصولات این روستا می توان به گندم، جو، نخود، عدس و محصولات باغی شامل زردآلو، گیلاس و انگور اشاره کرد،در سال های اخیر خشکسالی گسترده ای در این روستا و روستاهای همجوار رخ داده است که موجب از بین رفتن باغات اطراف روستا شده است و موجب شده است تا عده ی کثیری از جوانان روستا به کارهای ساختمانی و عمرانی در دیگر شهرها اقدام نمایند. مردم این روستا امیدوارند با طرح انتقال آب از سد های همجوار از جمله سد آیدوغموش باز هم رونق گذشته به این روستا باز گردد.
سندی که دقیقاً قدمت زمانی تلیم کندی را معلوم کند در دست نیست؛ ولی پیشینهٔ هزار ساله ای را برای آن تخمین می زنند که به مراتب قدمت آن از روستاهای همجوار بیش تر است.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.