امامزاده نورعلی

آدرس: ایران - قم - کهک کرمجگان

-/10 براساس 0 رای
۱۲۳۵
بار این صفحه دیده شده

امامزاده نورعلی (علیه السلام) سیدی جلیل القدر، عظیم الشأن و بسیار بزرگوار بود. اکثر اجداد او از بزرگان سادات حسینی در طبرستان به شمار می آمدند.
امامزاده نورعلی که از نخستین سادات اشرفی حسینی مهاجر قم است از احترام فوق العاده ای برخوردار و به زهد و تقوی آراسته بود پس از مهاجرت فرزند او به قم احترام او دو چندان شد او به خاطر گرمای شدید قم در فصل تابستان به یکی از روستاهای قم (کرمجگان) نقل مکان می نمود تا اینکه در ثلث اول قرن چهارم هجری وفات یافته و در روستای کرمجگان به خاک سپرده شد.
علت نامگذاری او به نورعلی به درستی معلوم نیست؛ برخی معتقدند که چون او نواده بزرگوار امام علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام) است؛ لذا به نورعلی خوانده شده است.
نسب شریف ایشان با چهار واسطه به حضرت امام زین العابدین (علیه السلام) منتهی می شود که از قرار ذیل است:
سیدعلی بن ابی عبدالله محمدالشجری بن عمرالاوسط بن علی الاصغر المحدث بن عمرالاشرف بن الام علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام).
امامزاده نورعلی (علیه ا) که از نخستین سادات اشرفی حسینی مهاجر قم است، از احترام فوق العاده ای برخوردار و به زهد و تقوی آراسته بود. پس از مهاجرت فرزند او به قم، احترام ایشان دو چندان شد.
این امامزاده به دلیل گرمای شدید قم در فصل تابستان به یکی از روستاهای قم (کرمجگان) نقل مکان کرده تا اینکه در ثلث اول قرن چهارم هجری وفات یافته و در روستای کرمجگان به خاک سپرده شد.
علت نامگذاری ایشان به نورعلی به درستی معلوم نیست، برخی معتقدند که چون ایشان نواده بزرگوار امام علی بن الحسین زین العابدین (علیه السلام) است، بنابراین به «نور علی» خوانده شده است. به هر حال مزار متبرکی است و که در ۴۲ کیلومتری شهر قم واقع شده و کرامات زیادی از ایشان به منصه ظهور رسیده است.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.