روستای برز رود ( نطنز )

آدرس: ایران - اصفهان - نطنز در ۲۱ کیلومتری جاده نطنز - کاشان جاده ای فرعی به سمت ابیانه منشعب می شود، بعد از پاسگاه نیروی انتظامی روستای هنجن قرار دارد.

-/10 براساس 0 رای
۱۸۸۰
بار این صفحه دیده شده

روستای برز از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز واقع در استان اصفهان می باشد. برز با مساحتی حدود ۲۰ هکتار در ۱۶۵ کیلومتری استان اصفهان، ۴۰ کیلومتری شمال غرب نطنز، ۲۰ کیلومتری غرب اتوبان کاشان – اصفهان و ۸۰ کیلومتری جنوب غرب کاشان قرار دارد. روستای برز که از سر سبزی چشمگیری برخوردار و مرکز سابق دهستان برزرود بوده است، بین طره و کمجان قرار دارد که فاصله آن تا طره سه کیلومتر و تا کمجان ۱٫۸ کیلومتر است.
سابقه سکونت در روستای برز از قدمت بسیار بالایی برخوردار است و طبق گفته افراد محلی سابقه شکل گیری آن به قبل از اسلام بر می گردد. از نشانه های آن بقایای قبرستان های زرتشتی ها و یهودیان در روستا می باشد.
بافت قدیمی روستای برز
این روستا در گذشته مرکز سابق بخش برز بوده است و زادگاه برخی فرهیختگان همچون میرزا ابوالمعالی وزیر غلامان و تفنگچیان (وزیر شاه عباس اول)، میر ابوالعلی، عموزاده میر ابوالمعالی، وزیر قورچیان شاه عباس اول و فرزندانش میرزا محمد شفیع، وزیر قورچیان شاه صفی، میرزا محمد باقر، وزیر قورچیان شاه عباس دوم و فرزند زاده اش، میرزا محمد صادق، وزیر شاه طهماسب دوم اشاره کرد.
در مجموعه ناصری نسخه خطی از حسین بن ابراهیم خان اصفهانی(سال ۱۲۹۴ ه.ق) وجود دارد که راجع به برز چنین نوشته است:
برز در تحت قریه طره اتفاق افتاده، در میان دره کوه. برز، دهی است که در همه نطنز، دهی به این خوش آب و هوایی نیست، ییلاق است. تخمیناً ۳۰۰ خانوار بوده. مردم برز اناثاً و ذکوراً صاحب صوت می باشند. باغات و اشجار میوه از همه قسمی زیاد دارد. به خصوص گلابی که خیلی زیاد است. هم رودخانه دارد و هم قنات. از بالای ده تا زیر ده خیابانی درست کرده اند که هر دو طرف آن چنار است. در پشت خیابان خانه از هر دو طرف، پشت خانه ها باغات. یک روی خانه به خیابان و یک روی به باغات است. محصول شتوی، گندم، صیفی و جو حامض است.
روستای برز روستای کاملاً دره ای است که از شرق به غرب کشیده شده است. جاده بین روستایی که روستاهای ابیانه، طره، برز، یارند و هنجن را به مراکز بالا دست ارتباط می دهد، از وسط روستای برز می گذرد و آن را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده است. قسمت جنوبی روستا عمدتاً مساکن قدیمی و سنتی روستا قرار دارد و بیشترین بناهای تخریبی و مرمتی در این محدوده استقرار دارد. قسمت شمالی بافت جدید روستا است که در دهه های اخیر توسعه یافته است و بیشترین مساکن نوساز روستا در آن قرار دارد و معابر آن عریض تر است.
BarzWeather.jpg
این روستا بدلیل گستردگی و پراکندگی اقلیمی، کثرت کوچه ها، محله های قدیم و جدید مجزا، معماری محلی ساختمانها، رنگ خاک زرد معروف به خاک تنور در نماها، عدم هرگونه کوچه بن بست، دارای دو محله مجزا با آب و هوای متفاوت در شمال و جنوب، عبور رود خانه معروف برزرود از وسط ده، وجود قلعه سنگی در نمای اولیه ده، کوه هیمند سربه فلک کشیده در شمال غربی، مردمانی با آداب و رسوم بیاد ماندنی از نسلهای کهن، باغات سرسبز و خوش منظر و عبور جاده اصلی و توریستی به این روستا جلوه ای دیگر بخشیده است.
با توجه به این که این روستا فاصله کمی تا منطقه گرمسیری باد رود و کاشان دارد ولی به دلیل قرار گرفتن بین کوه های هیمند از شمال غربی، وردشت از شمال، تخته سرکر از جنوب شرقی و ریزنده از جنوب غربی و وجود چشمه سارهای متعددی که از این رشته کوه ها جاری می شود این روستا را از نظر وضعیت آب و هوایی به یک منطقه بسیار معتدل و خوش آب و هوا تبدیل نموده است.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.