کانال پاناما | Panama Canal

آدرس: پاناما - پاناما سیتی Camino del Oleoducto، Panama

-/10 براساس 0 رای
۴۴۰۴
بار این صفحه دیده شده

همه ما درباره کانال پاناما شنیدیم، اما دیدن این کانال از نزدیک ، با کشتی های غول پیکری که از اون عبور می کنن رو نباید از دست داد. شما می تونید یه تور خصوصی بگیرید و با صحبت ها و تجربه راهنما هم اطلاعات خوبی بدست بیارید، هم شانس بازدید از مکان هایی رو داشته باشید که تنهایی امکان دسترسی به اونها وجود نداره.
کانال پاناما، یه کانال دست ساز و غی طبیعی هستش که دو اقیانوس آرام و اطلس رو به هم مرتبط کرده و راه کشتی های تجاری و تفریحی رو کوتاه تر، مثلا قبلا کشتی ها برای گذشتن از اقیانوس آرام به اطلس مجبور بودن آمریکای جنوبی رو دور بزنن، اما بعد از ساخته شدن کانال، مستقیما از اروپا به آمریکا و از اونجا به آسیای شرقی می رون. با یه نگاه ساده میشه متوجه شد که این کانال، یکی از بزرگ ترین و دشوارترین پروژه های مهندسی تو دنیا بوده. این کانال ۷۷ متری از قرن شانزدهم در حال ساخو و شکست بوده تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۱۴ افتتاح شد. البته ناگفته نمونه که ۲۷۵۰۰ کارگر در طول این پروژه جون خودشون رو از دست دادن! اما ماجرا به سادگی عبور کردن کشتی از توی یه کانال و آبراه نیست بلکه مهندسی پیچیده ای داره و از بالابر و پائین بر هیدرولیکی برای این کار استفاده میشه.
در واقع اول کشتی، به کمک بالابر هیدرولیکی در ابتدای کانال، از سطح آب های آزاد بالاتر برده میشه تا زمانی که هم سطح آب دریاچه قرار بگیره تا بتونه در کانال مصنوعی ای که حفر شده حرکت کنه و بعد هم به وسیله پائین بر هیدرولیکی باز هم سطح آب های آزاد بشه و مسیرش رو تو اقیانوس ادامه بده.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.