شهرداری رشت | Municipality of rasht

آدرس: ایران - گیلان - رشت خیابان سعدی روبه روی کوی فلاحتی جنب کوچه شهید فرقان بین

10.00/10 براساس 1 رای
۲۷۲۱
بار این صفحه دیده شده

شده، یکی از جالب ترین ساختمان های این مجموعه است. این ساختمان، که در سال ۱۳۱۶ هجری شمسی افتتاح شد، دارای یک برج ساعت به ارتفاع ۲۴ متر از سطح زمین است که در گذشته از این برج برای دیده بانی شهر به منظور وقوف از آتش سوزی ها استفاده می شد.
برج ساعت شهرداری، در طول تاریخ، آسیب های فراوانی دید که آخرین بار در شب ۳۱ خرداد ۱۳۶۹ هجری شمسی به واسطه زلزله با خاک یکسان شد و بخشی از ساختمان شهرداری هم در این شب خسارت کلی دید.
کار بازسازی ساختمان و برج ساعت شهرداری، بلافاصله از سوی شهرداری شروع و با تلاش عوامل متعهد و دلسوز شهرداری، دقیقا راس ساعت ۵ بعدازظهر ۳۱ خرداد ۱۳۷۰ از برج ساعت پرده برداری شد و صدای زنگ آن نگاه های مشتاق شهروندان را به خود معطوف کرد و لبخند رضایت و شادی را بر لب هایشان نشاند. از آن به بعد زنگ ساعت مجموعه در هر ساعت برابر با عدد ساعت و هر نیم ساعت یک زنگ به صدا در می آید.
لازم به ذکر است این میدان وخیابانهای اطراف به صورت کامل سنگ فرش گردیده است و بزرگترین مجموعه سنگفرش شده و پیاده راه ایران را بوجود آورده است.
اجرای موزیک زنده به طور روزانه در صبحگاه و مناسبت ها توسط گروه ارکستر شهرداری رشت رو به روی درب شهرداری داخل محوطه میدان و در محوطه مخصوص گروه ارکستر از ویژگی های بی نظیر شهرداری رشت است.
این اثر در تاریخ ۲۶ آذر ۱۳۵۶ با شماره ثبت ۱۵۱۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
2
مرتب سازی بر اساس: