موزه مردم شناسی (موزه مردم شناسی)

آدرس: ایران - کهگیلویه و بویر احمد - یاسوج بلوار مطهری ،خیابان مدیریت ،مجتمع ادارات ،جنب اداره کار ،طبقه دوم اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی وگردشگری استان کهگیلویه وبویراحمد

9.00/10 براساس 2 رای
۳۹۹۸
بار این صفحه دیده شده

موزه یاسوج با منبعی غنی از اشیا و آثار قدیمی به جامونده از قدیم ،از سال ۱۳۸۲ میزبان گردشگران این استان و شهره .
این گنجینه گرانبها در فضایی به مساحت حدود ۱۵۰ متر مربع در طبقه دوم اداره میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویر احمد قرار داره. در این موزه اشیای فلزی شامل انواع ظروف فلزی، مثل کاسه، جام و گلدان، ابزار آلات جنگی مانند خنجر، شمشیر، پیکان و ابزار آلات تزئینی مانند مهره‌ها، گوشواره ها، حلقه ها و النگوها، همچنین سکه های دوران ساسانی و سکه‌های دوره ایلامی و چند مهره از دوره ساسانی نگهداری میشه.
یکی از مهم ترین اشیائی که در موزه یاسوج نگهداری میشه قطعه‌ای از نقش برجسته شاپور اول ساسانیه که روی سنگ حجاری شده. در موزه یاسوج همچنین اشیایی از دوره اسلامی شامل سکه های اوایل اسلام، سکه‌های عهد صفوی و قجری، ظروف چینی آبی و سفید و اشیای دیگر مثل خنجر و باروت نگهداری میشه. از دیگر اشیای موزه یاسوج می‌توان به سنگ‌های قیمتی به اسم احجار کریمه یاد کرد که جنبه‌های تزئینی یا مذهبی آن برای ایرانیان باستان اهمیت ویژه‌ای داشته است.
در مجموع ۲۷۰ شیئ از دوره‌های مختلف در این موزه به نمایش گذاشته شده است و آن را به یکی از نمونه‌های برجسته موزه‌های بومی تبدیل کرده .

9.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.