گل فشان

آدرس: ایران - سیستان و بلوچستان - کنارک‎

10.00/10 براساس 2 رای
۲۹۴۶
بار این صفحه دیده شده

درمنطقه ای نزدیک به کنارک و بندرتنگ یکی ازجاذبه های دیدنی چابهاروجود داره . ۳ تپه کوچیک گل فشان به ارتفاع ۱۰ تا ۲۰ مترکه ۲ تا ازاونا شکل تپه هستن وغیرفعالن ولی یکی دیگه دقیقا شکل آتشفشانه ودرحال حاضرهم فعاله .این اتفاق یه پدیده نادره ومثل ا ون فقط در ۳ نقطه دیگه تو جهان گزارش شده .
اطراف این کوه گل فشان رو بیابونی پوشونده که به نظرمیاد این منطقه هم حاصل اتفاقات زمینشناسی باشه . اطراف کوه به فاصله حدود ۲۰۰ مترازاون،چاله ای به عمق حدود ۲ مترایجادشده که برای رسیدن به کوه باید وارد این چاله شد..
بالا رفتن ازکوه اگرفصل بارندگی نباشد؛ تقریبا راحته . دربالاترین نقطه کوه چالهای به قطرکمترازیک متروبه عمق حدود نیم متروجود داره که با گل پوشیده شده . درفواصل زمانی حدود یک دقیقه، مقداری گل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب، ازچاله خارج وبه اطراف پراکنده میشه. احتمالا تمام این کوه درطول سالیان درازبراثرفعالیت این چشمه ایجاد شده .
گفته های متفاوتی درمورد علت وجود این چشمه هاهست مثلا این که به علت نزدیکی زیاد این منطقه به اقیانوس هند وشکل خاص پوسته زمین دراین ناحیه، پوسته اقیانوس با شیب بسیارتندی درزیراین منطقه به داخل زمین فرومیرود که باعث به وجود آمدن فشارهای زیادی به پوسته زمین میشه . فشاربه وجودآمده باعث خروج آب به همراه گل ولای میشه. این عامل یکی ازعلتهای به وجود اومدن گل فشانه . سردبودن گل ونبود بخاربه همراه آن، تاییدی براین گفته است چون درمناطقی که شبیه این اتفاق دیده میشه گل ها گرم وهمراه بخار آبه.

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
1
مرتب سازی بر اساس: