معبد سری ماهاماریمان کوالالامپور | Sri Maha Mariamman Temple

آدرس: مالزی - کوالالامپور ۲۰۴، Jalan Tun H S Lee، City Centre، ۵۰۰۰۰ Kuala Lumpur، Wilayah Persekutuan Kuala Lumpur، Malaysia

-/10 براساس 0 رای
۲۱۷۳
بار این صفحه دیده شده

این معبد، قدیمی ترین معبد هندوها در شهر کوالالامپوره که در نزدیکی محله چینی ها قرار گرفته. این معبد قدیمی از زمان ساخته شدنش، عبادتگاه مهمی برای مهاجران هندی بوده و امروزه جزیی از میراث فرهنگی و تاریخی ارزشمند مالزی بشمار میره.
سری ماهاماریمان در سال ۱۸۷۳ توسط K. Thamboosamy Pillai بعنوان عبادتگاه خصوصی خانوادگیش ساخته ش. خانواده پیلای در اواخر دهه ۱۹۲۰ تصمیم گرفتن که درب های این معبد رو به روی مردم باز کنن و اداره این معبد رو به گروهی از هیئت امنا واگذار کنن. این معبد در طی سالها بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و در سال ۱۹۷۲ دروازه باشکوه gopuram در قسمت ورودی اصلی معبد ساخته شد که از شاهکارهای معماری هندیه.
Gopuram شاخص ترین ویژگی این معبده که شکلی شبیه یک برج بلند ۵ طبقه داره و به سبک معماری جنوب هند ساخته شده. این دروازه هرمی شکل خارق العاده با کنده کاریهای زیبا، مجسمه های خدایان دین هندو و سنگ های قیمتی متعدد تزئین شده. ساختارکلی این معبد به بدن انسان تشبیه شده که به پشت خوابیده و سر اون درجهت غرب و پاها به سمت شرق قرار گرفتن. برج پنج طبقه Gopuram در قسمت پاهاست که نمادی از مرز بین دنیای مادی و روحانیه. در قسمت سر Garbagraham قرار داره که ساختمانی کاملا مجزاست و خلوتگاه اصلی خدای ارشد Sri Mahamariamman بشمار میره و روحانی های معبد در هنگام انجام مراسم دعا و عبادت در مقابل اون می ایستند. بر اساس یک سنت هندو این معبد هر ۱۲ سال یکبار طی مراسمی تقدیس میشه.

شماره تلفن:
5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.