لنج بوم مسی | Boat canvas Messi

آدرس: ایران - هرمزگان - بندرکنگ خیابان اسکله

-/10 براساس 0 رای
۲۹۰۳
بار این صفحه دیده شده

این لنج درسال ۱۲۷۳هجری شمسی، در ساحل بندرکنگ، بین مسجد کزیتی وکاکا با مالکیت آقای کرچی ساخته شد، که ظرفیت آن حدود ۷۰۰تن بوده و به علت بزرگی و عظمت آن، قسمت اعظم لنج که در زیر آب قرار می گرفته با ورق های مس پوشانده شده بود. این لنج بارهای تجاری به مقصد کشورهای آفریقایی و هندوستان و پاکستان و یمن و …..حمل می کرده. سرنشینان آن در هر سفر حدود ۶۰ نفر به علاوه ی ۲ ناخدا بوده.
و ناخدایانی برجسته از جمله محمد علی عبدالله محمود (دریاگذر) و محمد حسین ناخال و حاج عبدالله کرچی و خلفان احمد خلفان شوکتی و… در این لنج مشغول بکار بودند .
حادثه ی غرق شدن لنج بوم مسی (به نقل از تنها باقی مانده ی لنج آقای موسی غلام پور)
در سال ۱۳۲۳هجری شمسی این لنج با ۶۴سرنشین به ناخدایی آقای کرچی و خلفان شوکتی ازبندرکنگ با حمل بار به ترتیب ازشهرهای بندرگوادر پاکستان ، بندر کراچی ، بندر ملیبار هند ، بمبیی ومانگرور وازمانگرور هندوستان به طرف دارالسلام (سواحل آفریقا)حرکت نمود و بعد از ۸ روز پیمودن مسیر دریایی (نیمی از راه مسیر) هواپیمای متعلق به کشور ژاپن به آنها نزدیک و با فیلم برداری از لنج دوباره برگشت و در روز بعد زیر دریایی آن کشور به انها و دو لنج دیگر که همراه آنها بود حمله نموده ولنج را غرق می کند.
لنج بوم مسی ۱۱۳سال قبل در ساحل بندرکنگ ساخته شد، امسال هم اهالی شهر بندرکنگ تندیس این لنج را ساختند وبه یاد قربانیان حمله ی ناجوانمردانه به لنج بادبان های این لنج را بالا بردند.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
1
مرتب سازی بر اساس: