سد درودزن

آدرس: ایران - فارس - مرودشت

-/10 براساس 0 رای
۴۱۶۶
بار این صفحه دیده شده

سد مخزنی درودزن در صد کیلومتری شمال غرب شیراز، روی رودخانه کر احداث شده. ساخت این سد در سال ۱۳۵۱ خورشیدی به پایان رسید و آب نوشیدنی شهرهای شیراز و مرودشت از این سد تامین می شود.
رشته کوه های زاگرس در گذشته کر یا کور نام داشت و به همین خاطر یکی از مهمترین رودخانه های زاگرس به کر معروف است که یکی از مهمترین منابع تامین آب در این منطقه استان فارس است، این رود نهایتا به دریاچه بختگان میریزد.
نام پیشین این سد، سد داریوش بوده است. هخامنشیان حدود ۲۴۰۰ سال پیش به خاطر نیاز به آب در این منطقه برای آبیاری مزارع سدی در حوالی روستای درودزن ساختند.
نگاه وسیع داریوش هخامنشی و به خدمت گرفتن مهندسی و همت ایرانیان باعث ساخت یکی از تازه ترین سازه های آبی در این محل شد. این سد در بهترین نقطه از مسیر رود کر ساخته شده و با توجه به زمان ساختش یکی از شاهکارهای مهندسی جهان است. این سد از همان زمان به نام "سد داریوش " خوانده میشد و کشاورزان جهت آبیاری مزارع از این سد استفاده می کردند. بعد ها این سد بازسازی شد و در دوران پهلوی نیاز به ساخت سدی بزرگ بود که بهترین محل ساخت آن در همین نقطه تشخیص داده شد و به همین دلیل بقایای سد داریوش از این محل به محلی در ۳ کیلومتری آن انتقال پیدا کرد.

5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
1
مرتب سازی بر اساس:
x