روستای میامی

آدرس: ایران - خراسان رضوی - مشهد ۵۰ کیلومتری مشهد

7.20/10 براساس 5 رای
۲۴۷۸۳
بار این صفحه دیده شده

در ۵۰ کیلومتری شهر مشهد و در مسیر جاده مشهد به سرخس روستای زیبایی وجود دارد به نام میامی.
این روستا که در دامنه کوه واقع شده پذیرای مرقد یکی از نوادگان امام زین العابدین به نام امامزاده یحیی است که نزد اهالی و گردشگران مورد احترام است .
بنای ساختمان این مزار متعلق به قرن دهم هجری است و در محیطی به وسعت ۵۵ هکتار قرار دارد .
اطراف بقعه و بنای مزار پوشیده از سنگفرشه و وجود زائر سرا و محل اسکان موقت همچنین چشمه ی آب معدنی، اتراق و استراحت برای زائران و مسافران ایرانی و گردشگران خارجی رو دلپذیر می کنه .
در سالهای اخیر زائران مسلمان کشورهای حاشیه خلیج فارس توجه ویژه ای به این مکان نشون دادن .بنای امامزاده هم کاملاً باز سازی و نوسازی شده.روستای تاریخی میامی که آرامگاه زیارتی امامزاده یحیی بن زید را در خود جای داده یکی از معروف ترین مناطق زیارتی مشهد است .به همین خاطر است که روستا سالانه از جانب زائرین تور مشهد و همچنین گردشگران تورهای یک روزه مورد بازدید قرار می گیرد. از دیگر جاذبه های طبیعی روستای میامی می توان به آب گرم مشهور آن اشاره کرد که به دلیل خواص درمانی همواره مورد توجه مردم محلی است و در فصل هایی از سال می توان سیل گردشگران تور یک روزه و همچنین مسافرین تورهای مشهد را در آن به عینه مشاهده کرد.
کاروانسرای عباس آباد از دیگر بناهای به جای مانده از عهد صفوی است که در این منطقه احداث شده و همچنان به قوت خود باقی است. این کاروانسرای تاریخی در دوران قاجار نیز به صورت کامل مرمت شد . کاروانسرای عباس آباد که نقشه ای مستعطیل شکل دارد در فضایی به وسعت ۸۵۰۰ متر بنا شده است و دارای دو در ورودی شرقی و غربی است.از دیگر بناهای مهم روستای میامی که همچنان با اقتدار در مرکز این روستا به چشم می خورد و همواره توسط گردشگران تورهای مشهد مورد بازدید قرار می گیرد، می توان به کاروانسرای زیبای میامی اشاره کرد . این بنای آجری چهار ایوانی که به شکل هشتی در این محوطه بنا شده از بازمانده های دوران صفوی است که با وسعت ۵۲۵۰ متر به ثبت آثار ملی ایران نیز رسیده است.

7.2
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
24
مرتب سازی بر اساس: