روستای مصطفی لو

آدرس: ایران - اردبیل - خلخال

10.00/10 براساس 2 رای
۱۸۰۲
بار این صفحه دیده شده

روستای مصطفی لو در دهستان سنجبد شرقی بخش مرکزی شهرستان خلخال و در شمال این شهرستان واقع شده است .
این سرزمین بین ترکیه، عراق و ایران تقسیم شده، با بخش های کوچکی در خاک سوریه و اتحادیه جماهیر شوروی پیش رفته است به همین جهت مرزهای آن با هیچ یک از مرزهای بین المللی و تقسیمات کشوری مرسوم در یک کشور تطبیق نمی کند.
از مکان های گردشگری روستا می توان به مقبره امامزاده سید قاسم فرزند امام موسی کاظم و به ییلاق روستا می توان اشاره کرد . روستای مصطفی لو دارای آب های معدنی فراوان می باشد از جمله آن آب کاریز که یکی از مناسب ترین و گواراترین آب های معدنی به شمار می رود. آب قوشه بولاغ ، آب جلوگیر ، ائل یوردی و آب گورّی که در نزدیکی جنگل گل مشه به نام نَره قران برای بیماری های پوستی مناسب است.
علاوه بر آن برکه ای کوچک از آب گرم در ۵۰۰ متری روستا در کنار رودخانه ای که از وسط روستا می گذرد وجود دارد که مردم معمولاً از آب آن برای درمان بیماری هایی مانند کمردرد استفاده می کنند.
در نزدیکی روستای مصطفی لو شهری ویران شده در زمان قدیم به نام قصابه وجود دارد که آثار آن هنوز هم وجود دارد از جمله آثار آن می توان به حمام آن شهر اشاره کرد آثار آن تا سال ۱۳۴۰ وجود داشت و دو درخت آمرود باغات و سنگ قدیمی که در بالای آن شهر با دست تراشیده اند اشاره کرد نام آن سنگ قدیمی نیارکیشمز است که آب مورد نیاز مردم آن شهر از وسط آن سنگ گذر می کرد در حال حاضر نیز آب کشاورزی مورد نیاز روستا از وسط آن سنگ قدیمی عبور می کند. در اطراف شهر ویران شده قصابه قلعه ای به نام قلعه کفو یا کافور (کاوه) وجود دارد که بسیار جالب و دیدنی است.

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
6
مرتب سازی بر اساس: