مسجد جامع قم

آدرس: ایران - قم - قم خیابان آذر نزدیکی دروازه ری

10.00/10 براساس 2 رای
۲۱۷۶
بار این صفحه دیده شده

مسجد جامع قم واقع در استان قم و شهر قم در خیابان آذر نزدیکی دروازه ری می باشد این مسجد تاریخی در قرن سوم هجری بنا شد .
مسجدی که اکنون برجاست و به نام مسجد جامع قم شناخته می شود، همان است که در محله مسجد جامع در خیابان آذر و نزدیکی دروازه ری واقع شده است . مسجد جامع عتیق و تاریخی قم مجموعه ای از بناهای چند عصر و از جمله مساجد دو ایوانی به شکل مربع مستطیل است . اسکلت اصلی گنبدخانه متوازن آن به نیمه نخست سده ششم ه. ق تعلق دارد . این مسجد پس از مسجد امام حسن عسگری قدیمی ترین مسجدی است که در قم بنا شده .
یکی از زیباترین و با شکوه ترین بناهای این مجموعه ایوان بسیار مجلل آن است . مقرنس پوشش آن با نقشه بسیار جالبی طراحی شده که دربرگیرنده دو کوه مطبق و معلق در دو طرف آن است و مانند دو گنبد پنج طبقه به نظر می رسد که هر طبقه آن دارای پنج قطار با پنج حوضچه بزرگ و کوچک است . در میان دو گنبد آویزان سه حوض بزرگ وارونه با سطح قوسی آراسته و مزین به ترنج هایی از کاشی معرق وجود دارد که در میان قابی از کاشی های سفالی با جدار هشت تایی صفه دار نمایان است .
تزیینات کاشی این مسجد در زمان فتحعلی شاه و در سال ۱۲۴۸ ه. ق صورت گرفته که به مرور شکسته و ریخته شد . از این رو ابتدا از طرف مرحوم حضرت آیت الله فیض در سال ۱۳۶۵ ه. ق و مجددا از طرف آیت الله العظمی بروجردی در سال ۱۳۷۵ ه. ق تمام مسجد تعمیر و به ازاره سنگی آراسته و مزین گردید .. کاشی ها خشتی منقش هفت رنگ با نقشه بند اسلیمی و اژدربندی است و در میانه کاشی کاری آن چند خط عمودی و افقی از آجر کلوکی و تراش دیده می شود که مانند قابی کاشی ها را در میان گرفته و وسط هر قاب نمایی ساخته شده و درون هر نما ترنجی دیده می شود که روی آن آیه ای نوشته شده است .
در کمرگاه ایوان کتیبه ای از کاشی خشتی با زمینه لاجوردی وجود دارد که به خط ثلث سفید بر روی آن سوره مبارکه جمعه خوانده می شود .

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
x