منطقه حفاظت شده دیزمار | Dezmar protected area

آدرس: ایران - آذربایجان شرقی - ورزقان‎

10.00/10 براساس 3 رای
۱۸۸۰
بار این صفحه دیده شده

"دیزمار" نام منطقه کوهستانی و جنگلیه که در حوزه استحفاظی شهرستانهای خدافرین، ورزقان و جلفا در شمال استان آذربایجان شرقی قرار داره و در سال ۱۳۹۰به عنوان منطقه حفاظت شده معرفی شده.
متصل شدن به مناطق حفاظت شده کیامکی در غرب، ارسباران در شرق منطقه و همچنین پارک ملی زاگاتای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در شمال، این منطقه رو بعنوان یک کردیدور مهم حیات وحش در سطح محلی، ملی و بین المللی تبدیل کرده. همچنین جریان رودخانه ارس از این منطقه که از چندین کشور سرچشمه گرفته و دارای تنوع گونه ای زیاد بوده.
در منطقه دیزمار ۸۴۹ گونه گیاهی شناسایی شده که ۷۶ گونه آن اندمیک بوده و بدلیل تنوع تیپ اراضی (کوهستانی، کوهپایه ای و تپه ای) و زیستگاه آبی (ارس و رودخانه های فوق الذکر) و خشکی و همچنین وضعیت پوشش گیاهی موجب تنوع و غنای زیستی در منطقه گردیده که هر کدام از ویژگی های فیزیکی و بیولوژیکی فوق الذکر از نظر ارزش علمی و اکولوژیکی دارای اهمیت بوده بطوریکه چندین نمونه گردشگری و اکوتوریستی شناسایی و ثبت شده.
حدود ۳۲۰ گونه با وجود گونه های منحصر بفرد نظیر سیاه خروس و شوکا و سایر جانوران نظیرکل و بز وحشی. گراز، خرس قهوه ای ، سیاه گوش، گربه وحشی ، گربه جنگلی ، پلنگ ،روباه ،شغال و گرگ و از پرندگان سیاه خروس قفقازی ، کبک،کبک دری، دراج ، قرقاول ارسباران از ویژگیهای این منطقه ست.

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
1
مرتب سازی بر اساس: