روستای آمره

آدرس: ایران - قم - دستجرد ۸ کیلومتری دستجرد

10.00/10 براساس 1 رای
۳۱۱۴
بار این صفحه دیده شده

آمُره یکی از روستاهای استان قم است. این روستا در بخش خلجستان شهرستان قم و در دهستان دستجرد جای دارد. آمره با شهر قم ۸۶ کیلومتر و با مرکز بخش(دستجرد) ۸ کیلومتر و آشتیان تفرش ۳۰ کیلومتر فاصله دارد. روستای آمره با هزار و پانصد سال قدمت دارد .
آمره آخرین روستای بخش در غرب کوههای تفرش قرار دارد و بعنوان یک منطقه ییلاقی و کوهستانی به حساب می آید. این روستا تاکنون توانسته است جمعیت قابل توجهی بالغ بر هزار و پانصد نفر را در خود جای دهد. این منطقه علاوه بر آب و هوای دل انگیز دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری است که دل هر گردشگری را می رباید. کار اصلی مردم روستا کشاورزی است و عمده محصولات آنها را گردو، فندوق و غیره تشکیل می دهد البته برخی افراد در کنار این کار به دامداری می پردازند.
نام آمره را فقط می توانیم در سفرنامه ها و حسب حال هایی بیابیم که در دوره قاجار نگاشته شده اند؛ ازجمله ناصرالدین شاه قاجار درکتاب سفرنامه عراق عجم و در سفرنامه عتبات ، عبداللّه مستوفی در کتاب شرح زندگانی من و دکتر مقدم در کتاب گویش های و فن و آشتیان و تفرش هر کدام به مناسبت به مطالبی اشاره نموده اند. آن چه مسلم است تاریخ بنای آمره به قرن ۴ قبل از ورود اسلام برمی گردد، وجود قبرستان های زرتشتیان (گبرها) درقسمت شمال غربی روستا، کشف اشیای قدیمی و سکه های طلا، وجود پایه های قلعه قدیمی در کوه شمالی موسوم به کوه قلعه مُرّ، وجود چنار قطوری در میان روستا که سن تقریبی آن در نشریه درختان کهنسال استان قم بالای ۱۰۰۰سال برآورده شده است ، وجود حمام قدیمی با قدمت بیش از ۸۰۰ سال و رواج گویشی که باقیمانده زبان پهلوی اشکانی است دلایلی متقن و محکمی هستند که این مدعا را به اثبات می رساند.

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.