کلیسای گئورگ مقدس

آدرس: ایران - تهران - تهران خیابان حنیف نژاد، میدان وحدت اسلامی (میدان دروازه قزوین سابق)، بازارچه قوام الدوله، کوچه کلیسا

10.00/10 براساس 1 رای
۱۶۱۶
بار این صفحه دیده شده

کلیسای گئورگ مقدس در تهران، بازارچه قوام الدوله، کوچه کلیسا واقع است. بنای اولیه این کلیسا طبق روایات توسط دو تن از ارامنه ساکن آن محله به نامهای هوسپیان و استپانیان بصورت محراب کوچکی جهت انجام فرایض دینی ارامنه ساخته شده است. پس از به سلطنت رسیدن فتحعلی شاه قاجار در سال ۱۷۹۸ میلادی عده ای از صنعتگران ارمنی ساکن جلفای اصفهان و تبریز به تهران آمده و بعضا در محله دروازه قزوین ساکن شدند و در نتیجه به تعداد ساکنین ارمنی آن محله افزوده شد. چون محراب کوچک مزبور دیگر نمی توانست جوابگوی احتیاجات دینی ارامنه ساکن محله باشد لذا در سال ۱۸۸۴ میلادی کلیسای فعلی در محل آن محراب بنا شد. پلان کلیسا مستطیلی شکل با جهت طولی شرق به غرب است.
محراب کلیسا در سمت شرقی آن قرار دارد. دارای دو ورودی از سمت شمالی و جنوبی است. کلیسا دارای یک گنبد با نورگیرهای متعدد بوده و برروی چهار ستون با پلان مربع شکل تکیه دارد. بعلت نبود فضای کافی در سمت غرب کلیسا، برج ناقوس سه طبقه ای در ضلع جنوبی کلیسا ساخته شده است. برروی دیوارهای خارجی کلیسا و برج ناقوس سنگ قبرهای متعددی به چشم میخورد که در ابتدا گمان بر این بود که از نقاط دیگر به اینجا آورده شده اند ولی بدنبال حفاریهایی که انجام شد سنگ قبرهای بیشتری بدست آمد که دارای تاریخ ۱۸۹۱ م بودند در نتیجه محرز گردید که سنگ قبرهای موجود متعلق به همان محل میباشد.
از دیرباز در روز عید گئورگ مقدس مقارن اولین روزهای مهرماه زائران بسیاری جهت زیارت به این کلیسا آمده و چندین روز مراسم مذهبی در این محل برگزار میگردد. اطاقهای موجود در اطراف حیاط این کلیسا از سالیان پیش به اقامت سالخوردگان بی سرپرست اختصاص یافته است .

10.0
شما هم رای بدهید
دسترسی به تاکسی: دارد
جای پارک: به راحتی
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.