خانه فرهنگ بازار (خانه خانم سلطان بیگم شجاعی)

آدرس: ایران - تهران - تهران میدان امام خمینی، ابتدای خیابان امیرکبیر، خیابان ناظم الاطباء جنوبی، کوچه دشتی، کوچه کمالی، خانه فرهنگ بازار

8.33/10 براساس 6 رای
۱۱۴۹۸
بار این صفحه دیده شده

خانه فرهنگ و کتابخانه بازار کتابخانه ای است واقع در خانه فرهنگ بازار تهران. این کتابخانه حدود ۶۰۰۰ جلد کتاب با تأکید بر کتب موزه و بازار دارد.
خانه فرهنگ بازار پیش از این، خانه متعلق به خانم سلطان بیگم شجاعی بود. این خانه با قدمت ۱۵۰ سال به مساحت ۸۰۰ متر مربع سال ها در اختیار خانواده نیرنما بود و در حال حاضر به عنوان خانه فرهنگ بازار و زیر نظر سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران فعالیت می کند.
خانه تاریخی و زیبای سلطان بیگم از نزدیکان ناصرالدین شاه که یک تالار آینه زیبا در آن وجود دارد باعث شد تا این کتابخانه به انتخاب فدراسیون بین المللی انجمن ها و مؤسسات کتابداری (IFLA) در فهرست ۱۰۰۱ کتابخانه جهان که پیش از مرگ باید دید قرار گیرد.
***
اینجا خانه فرهنگ و کتابخانه بازار است!
خانه ای با قدمت قریب به ۲۰۰ سال !
خانه ای باز سازی شده اما با تالار آئینه ای دست نخورده و قدیمی که احتمالا شاه نشین و تالار اصلی خانه بوده است.
از پله ها که پایین می آیید حیاطی نسبتا دلباز ، حوضی در وسط با نیمکتهایی برای استراحت و تعمق در گذشته تا حال ، شما را فرا می خواند!
اتاق های بالا با پنجره های چوبی. اما آنچه مهم است اتاق سمت راست حیاط که چهره در خورشید عالم تاب کشیده است.تالاری با قدمت بیش از ۱۵۰سال و خاطراتی از سه نسل و یا بیشتر.درهایی آب طلا دیده و آینه هایی فرنگی که روی هزاران نفر را با هزاران احساسات نمایان کرده است.هیچ کجای تالار نشانی از تهی بودن نیست. انواع نقاشیهای باغهای اروپایی به همراه گل و بوته های بومی نوازشگر چشمان هر بیننده ای است!
بعد از فراغت تماشای تالار و سرداب خانه ، قدم به مخزن کتابخانه می گذارید!
کتابخانه ای با گنجینه هایی از علم ! کتابخانه ای با بیش از ۶۰۰۰ عنوان کتاب!

معرفی کتابخانه بازار : محمد مریدی رئیس کتابخانه بازار

شماره تلفن:
8.3
شما هم رای بدهید
دسترسی به تاکسی: دارد
تعداد نظرات کاربران
6
مرتب سازی بر اساس:
x