خانه تاریخی سرتیپ امینی سدهی

آدرس: ایران - اصفهان - خمینی شهر خیابان توحید، بلوار توحید، کوچه حاجی آقا دکتر

10.00/10 براساس 1 رای
۳۸۱۹
بار این صفحه دیده شده

این مجموعه شامل چند خانه، دیوانخانه، حمام وحسینیه می باشد که در محله فروشان خمینی شهر اصفهان قرار گرفته است و ساخت آن را به سرتیپ محمد حسین خان امینی سدهی که از فرماندهان قشون ظل السلطان حاکم وقت اصفهان در زمان ناصرالدین شاه قاجار بوده است نسبت می دهند و نمونه واضحی از معماری دوره قاجار می باشد. سر در ورودی کتیبه ای موجود است که ساخت بنا را به سال ۱۳۱۵-۱۳۱۶هجری قمری نشان می دهد و با استناد به کتیبه ای که هم اکنون در تالار پذیرایی (شاه نشین )قرار دارد می توان نتیجه گرفت که ساخت این بنا به احتمال زیاد طی یک سال صورت گرفته است.
فرم سبک معماری، (نقش مایه ها ) و رنگ های مورد استفاده در تزیین ساختمان متعلق به معماری سبک قاجاری می باشد .تامین روشنایی ،گرمای زمستان و خنکی تابستان بیشتر از طریق عوامل طبیعی همچون نور خورشید وجریان هوا بوده است . دیوانخانه سرتیپ سدهی دارای تالار، حوضخانه، نارنجستان، اتاق های سه دری و پنج دری و برج مراقبت می باشد.
این بنا ی زیبا که از خشت خام و آجر ساخته شده دارای تزیینات بسیار چشم نوازی همچون گچبری، منبت کاری، آیینه کاری، پارچه های سقفی و پنجره های گره چینی شده می باشد .این بنا ی با شکوه که سقف ایوان آن بر روی ستونهای گچبری شده باسر ستون های برگ کنگری قرار گرفته است و دارای حجاری های ظریف و زیباست و شکل بیرونی آن شباهت انکار ناپذیری با عمارت باغ ارم شیراز دارد .

10.0
شما هم رای بدهید
دسترسی به تاکسی: دارد
تعداد نظرات کاربران
4
مرتب سازی بر اساس:
x