موزه وزیری یزد

آدرس: ایران - یزد - یزد کنار کتابخانه وزیری، جنب مسجد جامع کبیر یزد

9.00/10 براساس 2 رای
۴۴۳۵
بار این صفحه دیده شده

در سال ۱۳۳۴کتابخانه وزیری یزد توسط حجت الاسلام وزیری تاسیس شد، پس از آن در سال ۱۳۶۹ با موافقت آستان قدس رضوی قرار شد موزه ای در یزد تشکیل شود. از آن به بعد با اعلام عمومی اشیاء آنتیک از خانه های یزد خریداری یا به موزه هدیه شد.
قوری، قلیان، اسناد ارزشمند بصورت قباله ها، چراغ های آویزی، تنگی، چفت و بست قدیمی، سکه، لامپا، لاله مرقعات خط، خط استاد نی ریزی، خط استاد میر عماد، خط درویش عبدالمجید طالقانی، نکاح نامه ها، لباسهای قدیمی مخصوص بانوان، پارچه های زربفت، پارچه های طلا و نقره دوزی شده پارچه های تافته شده، پوستین گران قیمت مربوط به یکی از خان های یزد، زنگ میدان وقت الساعه که شیحه می کشد، قرآن های نفیس، لوازم حمام مثل تاس تشت، لگن مسی، گلدون، سرمه دان و انواع سماور، ظروف چینی و هزاران اشیا با ارزش دیگر موزه وزیری یزد را تشکیل می دهند و هنوز جمع آوری اشیا ادامه دارد.
از موارد جالب موجود در موزه، نکاح نامه هاست که یکی از آن ها، مربوط به سال ۱۱۹۳ هجری قمری ست که مهریه اش اینطور عنوان شده:
" نکاح دائم آقای عبد الحی و معصومه خانم با صداق چهل تومان تبریزی رایج المعاملات و موازی پنجاه مثقال صرفی طلا آلات و یک نفر کنیزک حبشه که تقریبا گنجایش ده تومان داشته باشد و موازی یک اتاق مفروش مشتمل بر قالی و نمد، ماهور و تمامی سه سهم مشاع از جمله ۲۴ سهم یک درب حمام واقع در محلات داخل حصر دار العباده یزد موسوم به حمام بکشاه. "

9.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
2
مرتب سازی بر اساس:
x