سنگ چهره

آدرس: ایران - کهگیلویه و بویر احمد - دهدشت روستای مه گردی

10.00/10 براساس 1 رای
۲۱۵۳
بار این صفحه دیده شده

این سنگ در بلندای روستای متروکه ای به نام مه گردی واقع است. مه گردی گرچه اکنون به علت مهاجرت ساکنان خود چندین سال است که خالی از سکنه است؛ اما جاذبه طبیعی بکر و چشمه های جوشان آن همواره مأمن گردشگران و طبیعت دوستان است. این منطقه زیبا و رویایی دارای پوشش گیاهی متنوع و طبیعت دل انگیزی است که اگر نتوان گفت بی نظیر، اما کم نظیر است. البته چیزی که در مه گردی بیش از هر چیز دیگر خودنمایی می کند و به عنوان نماد این منطقه شناخته می شود؛ سنگ زیبا و خارق العاده ای است که به «سنگ چهره» مشهور است.
سنگ چهره در ۱۰۰ متری روستای متروکه مه گردی و بر فراز صخره ای به ارتفاع ۸۰۰ متر قرار دارد. سنگ چهره با ارتفاع دو متر و طول سه متر روی سنگی کوچک در حدود نیم متر قرار گرفته که محل اتصال این دو سنگ کمتر از ۳۰ سانتی متر است. سنگ چهره به دلیل قرار گرفتن در لبه پرتگاه بلند از بیشتر مناطق سرفاریاب قابل مشاهده است.
دلیل ایجاد این سنگ، فرسایش است و با وجود جنس ضعیف تر سنگ زیرین و فرسایش آن توسط آب های جاری و باد، این سنگ زیبا به وجود آمده و زیبایی آن دوچندان شده است. گرچه این سنگ صدها سال است که پابرجا مانده، اما طبیعت گردان و کوهنوردان باید سعی کنند از هر حرکتی که موجب ایجاد ضربه و برهم زدن تعادل و استحکام این سنگ می شود، اجتناب کنند. وجود سنگ زیبای چهره در این منطقه و نیز آب و هوای کوهستانی آن، جاذبه های سحرانگیزی را در این منطقه رقم زده است.

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
2
مرتب سازی بر اساس: