مجموعه کردشت

آدرس: ایران - آذربایجان شرقی - جلفا‎ ۸۰کیلومتری شرق جلفا

8.50/10 براساس 2 رای
۷۰۲۲
بار این صفحه دیده شده

مجموعه کردشت جلفا یکی از زیباترین مجموعه های معماری ایرانی در ساحل رود ارس و ۸۰کیلومتری شرق جلفا بعد از پایانه های مرزی نوردوز و روستای زیبای دوزال واقع شده.
براساس متون تاریخی این مجموعه در دوره قاجار و در زمان نایب السلطنه عباس میرزا و جنگهای سی ساله ایران و روس ساخته شده است.
مجموعه کردشت شامل هشت بنای تاریخی عمارت، حمام بزرگ و حمام کوچک، مسجد غریب، دیوانخانه، یخچال تاریخی، قلعه کردشت و ساخلو (پادگان نظامی) است.
حمام کردشت یکی از زیباترین حمام های آذربایجان است که معماری اصیل سنتی دارد و در میان باغ بزرگی ساخته شده. قلعه نظامی کردشت یکی از قلعه های دوران عباس میرزا نائب السلطنه قاجار است که در طی مبارزات خود بر علیه تجاوز روسیه تزاری از این قلعه استفاده می نمود. آنچه به نظر می رسد قبل از استفاده از قلعه کردشت این قلعه نظامی وجود داشته است و بنای آن را به سده های نخستین اسلامی نسبت می دهند. قلعه عباس آباد کردشت در سمت چپ جاده کردشت به خروانق در بالای تپه ای صخره ای بنا شده است و در جبهه شمالی این قلعه درب ورودی بنا شده استو در ارتفاعات این قلعه دیواره ها از جنس سنگ و آجر ساخته شده است ، به فاصله معینی نزدیک به یکصدمتر از یکدیگر ۶ عدد برج نگهبانی وجود داشته که اکنون قسمتی از این برجها پابرجاست.

8.5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.