روستای قلعه بالا

آدرس: ایران - سمنان - شاهرود ۲۸ کیلومتری بیارجمند

7.80/10 براساس 5 رای
۳۸۵۷
بار این صفحه دیده شده

روستای زیبای قلعه بالا در ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرقی شاهرود و ۲۴ کیلومتری شهر زیبای بیارجمند قرار دارد.این روستا دارای پیشینۀ تاریخی بسیاری است که نمونه هایی از آن در کتاب تاریخ قومس ذکر شده.همچنین طبق نقل قول های تاریخی که سینه به سینه به نسل های بعدی انتقال یافته این روستا دارای موقعیت سیاسی ویژه ای در دورۀ قاجار بوده . متأسفانه به دلیل عدم توجه و سهل انگاری جز موارد معدود فقط خرابه هایی از آنها به یادگار مانده .
کوهپایه ای بودن این روستا سبب شده تا ساخت و ساز مناطق مسکونی و زمین های زراعی و باغات به صورت پلکانی در آید و همچنین همجواری با پارک ملّی توران و وجود حیوانات و پرندگان وحشی نظیر یوز پلنگ آسیایی، گور خر آسیایی، زاغ بور و … گردشگران و طبیعت گردان بسیاری را به این روستا جذب می کند.
قلعه بالا به دلیل ارتفاع بیشتر از روستاهای مجاور چشم انداز کامل بر دشت بیارجمند داشته و از این جهت می توان قلعه بالا را نگین سبز توران نامید.
مهمترین سوغاتی روستای قلعه بالا فلفل، زیره سبز، انار، کنجد و گیاهان دارویی می باشد و فصل های بهار و پاییز بهترین وقت سفر به قلعه بالا و منطقۀ خوارتوران در خطۀ شاهوار (شاهرود) است .

7.8
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
2
مرتب سازی بر اساس:
x