غار کیخسرو (شاه کیخسرو)

آدرس: ایران - مرکزی - شازند ۳۵ کیلومتری جنوب غربی اراک

8.00/10 براساس 6 رای
۲۹۰۲
بار این صفحه دیده شده

غار کیخسرو در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی اراک و در سمت غربی رودخانه شراء و در کوه شازند واقع شده. این غار بر خلاف غارهای دیگه که در دل کوهن در قله و در ارتفاع ۲۹۰۰ متری قرار داره. این غار که شاه کیخسرو معروفه، سمت غربی رودخونه قره چای و نزدیک روستای خسبیجان، در قله کوه مرتفع شاه زنده از رشته کوه راسوند واقع شده. ارتفاع این غار از سطح دریا حدود ۲۸۹۰ متره. درون غار دارای یک دهلیز باریک به طول ۱۸ متر، عرض متوسط ۶ متر و ارتفاع ۳ متره.
غار کیخسرو جایگاه ویژه ای در اسطوره های ایران باستان داشته و در نزد زرتشتیان جهان به عنوان یکی از مکان های مقدس بشمار می ره. هر ساله تعداد زیادی از علاقمندان بویژه زرتشتیان ساکن ایران و همچنین کشور هندوستان جهت زیارت وادی نذر به این مکان میان. بر روی دیواره های غار اسامی پهلوانان ایرانی از جمله پولاد تیرانداز و سیاوش شهریار حک شده. ایرانیان باستان و پیروان آیین زرتشت معتقدند رابطه ای معنوی بین چشمه بلاغ حک و غار کیخسرو در استان مرکزی وجود داره و حتی عده ای از آنان اعتقاد دارن که آتشکده آذرگشسب (بزرگترین آتشکده زرتشتیان جهان) در این استان بوده.
بر اساس کتاب شاهنامه فردوسی،کیخسرو که پادشاهی او در ایران زمین به عدل و داد مشهور بوده، قبل از مرگ و پنهان شدن ،بدن خود رو در چشمه بلاغ شستشو داده و سپس به درون غار رفته و هرگز برنگشته. هم اکنون درنزدیکی غار و روستای الرج و گورزار در دامنه کوه، تعدادی سنگ قبر وجود داره که به علل فرسایش نبشته های روی سنگ ها قابل تشخیص نیست .این قبرها مورد توجه و احترام زرتشتیان بوده و آنان معتقدند که این قبرها متعلق به پهلوانان نامی ایران که همراه کیخسرو شاه بودنه .

8.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
3
مرتب سازی بر اساس: