پل خشتی جمعه بازار ( خشت پل)

آدرس: ایران - مازندران - قائم شهر ۴.۵ کیلومتری قائم شهر

10.00/10 براساس 2 رای
۱۹۴۵
بار این صفحه دیده شده

پل خشتی جمعه بازار که به خشت پل نیز معروف است در دوران قاجار، در فاصله پنج کیلومتری جویبار و بر روی رودخانه سیاهرود بنا نهاده شد.
این پل آجری که به خشت پل نیز معروف است، به طول ۴۶متر و عرض گذرگاه۳.۳۰ متر، بلند ترین ارتفاع آن از سطح زمین ۶.۶۰ متر در فاصله ۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان جویبار بر فراز رودخانه سیاهرود قرار دارد. جهت پل تقریباً شرقی-غربی و دارای پنج چشمه (طاق) جناقی است.
گذرگاه پل سنگ فرش و مصالح اصلی آن را آجر و ملات ساروج تشکیل می دهد.
این پل دارای ۵ طاق جناقی است و پایه های آن درجهت مخالف جریان آب دارای موج شکن (سازه هایی از جنس بتن یا سنگ و یا ترکیبی از هر دو که برای حفاظت تاسیسات ساحلی از خطر امواج و مقابله با تاثیر آنها ساخته می شود) مثلثی شکل می باشد.
گفتنی است، به دلیل رفت و آمد زیاد بخشی از پل در حال تخریب است، که در حال حاضر پل دیگری در کنار این پل احداث شده است.اما در کنار این پل بازار هفتگی جویبار برگزار می گردد که شاید یکی از جالبترین بازارهای روزانه که در نقاط مختلف در شهرهای شمالی کشور باشد، جمعه بازار شهر جویبار مهد کشتی در استان مازندران است و ویژگی مهم این جمعه بازار محل مخصوصی است که در دل بازار به قسمت فروشندگان گوشت و کبابیها که انواع کباب و جگر و جغول بغول فروشی ها اختصاص داده شده است در این بازار و در این قسمت محلهایی برای نشستن افراد برای خوردن کباب در نظر گرفته شده است که به نوبه خود بسیار دیدنی است .

10.0
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
1
مرتب سازی بر اساس: