پل لاتیدان

آدرس: ایران - هرمزگان - بندرعباس

8.40/10 براساس 5 رای
۱۱۱۶۸
بار این صفحه دیده شده

این پل، بر روی رودخانهٔ کول در جادهٔ لار به بندرعباس قرار گرفته، از این رو به پل کول نیز معروفه. پل لاتیدان سال ها در زیر خاک مدفون بود تا اینکه در سال ۱۳۷۲، در اثر سیلاب در نزدیکی روستای نیم کار (شهرستان خمیر – استان هرمزگان) نمایان شد.
این پل از شاهکارهای دوران صفویان است و برخلاف دیگر پل های دوران صفویان که با آجر ساخته شده اند، با سنگ های بی شکل ساخته شده . در میان دهانه های این پل، چشمه اتاق هایی در دو اشکوب ساخته شده که بر زیبایی این سازه، افزوده است. این پل، یکی از والاترین نمونه های پل سازی تاریخی کشور می باشد.
این پل، در دوران شاه عباس بزرگ، برای انجام لشگرکشی برای بیرون راندن پرتغالی ها ساخته شده و پس از پایان کار لشگرکشی، در اختیار کاروان بازرگانی قرار گرفت.
باید دانست که درازای پل لاتیدان (پل کول)، سه برابر سی و سه پل اصفهان است و تاکنون گام های اندکی برای بازسازی، استحکام بخشی و نگاه داری این پل برداشته شده است. به گونه ای که تنها در سال های ۱۳۷۹ و ۱۳۸۶، بازسازی اندکی بر روی آن به عمل آمده .
از آن جا که این پل، در مسیر آبراهه های چندی قرار داره و در فصل بارندگی، حجم آب در زیر پل بسیار زیاد است، از این رو باید با تعیین اعتبارات ملی برای این اثر ملی، کار بررسی های استحکام بخشی و بازسازی این پل آغاز شود، پیش از آن که این اثر که پس از گذشت سال ها بر اثر یک سیلاب سر برآورده است، در اثر سیلاب دیگری فرو ریزد و نابود شود.

8.4
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
7
مرتب سازی بر اساس:
x