حمام بیلقان

آدرس: ایران - البرز - کرج بخش آسارا، دهستان آسارا، روستای بیلقان، خیابان سازمان آب، کوچه کلانتری

9.75/10 براساس 4 رای
۲۵۶۶
بار این صفحه دیده شده

بیلقان یکی از محله های شهرکرج و بخش آساراست. این منطقه دره ای معتدل و خشکه که در شمال شرقی کرج واقع شده و رودخانه کرج از بین اون میگذره. در این آبادی حمامی قدیمی وجود داره که در نگاه اول چیزی جز سه برآمدگی مخروطی شکل در یک میدانگاه به نظر نمیرسه. بالای هر یک از این برآمدگی های مخروطی، سوراخی به شکل نورگیر وجود داره که با تورهای سیمی پوشیده شده و با کنجکاوی میشه متوجه شد که میدانگاهی در اصل پشت بام حمامی قدیمیه.
از سبک بنای حمام قدیمی بیلقان میتوان نتیجه گرفت که این بنا مربوط به دوران قاجاریه هستش و به گفته اهالی تاسال ۱۳۵۰ دایر و مورد استفاده بوده.
ورودی حمام روبه شماله. پس از عبور ۱۰ پله و عبور از یک پیچ، وارد رختکن یا سربینه میشیم. بین رختکن و گرمخانه راهرویی وجود داره که نظافتخانه مجاور اون قرار داره. سقف رختکن و گرمخانه، گنبدی شکل هست که ازخارج با کاهگل اندود شده و ازداخل با آهک اندود و آهک بری شده. تعداد لایه های متعدد گل اندود پشت بام، سابقه مرمت اون رو نشون میده. به علت اینکه زمین دارای شیب تندی هستش، قسمت غرب و شمال حمام در دل زمین قرار گرفته و ضلع جنوبی وشرقی اون، دیوارسازی شده.

9.8
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.
x