no-map

حضور چشمگیر ایران در جشنواره فیلم مونترال

آدرس: ایران - تهران - تهران

-/10 براساس 0 رای
تمام شده
۵۰۷
بار این صفحه دیده شده

سی وهشتمین جشنواره‌ جهانی فیلم مونترال، در حالی آغاز می‌شود که مدیر جشنواره، سرژ لوزیک دو ماه قبل از کاهش کمک‌های مالی به جشنواره خبر داده بود. با این همه جشنواره بنا به سنت هرساله پنجشنبه بیست و یکم اوت با حضور فیلمسازانی از ۷۴ کشور دنیا در مونترال با همان نگاه جهانی به تولیدات سینمایی جهان کار خود را آغاز کرد.
مجید مجیدی سه بار در سال‌های ۱۹۹۷، ۱۹۹۹ و ۲۰۰۱ جایزه‌ی بهترین فیلم این جشنواره را دریافت کرده، در بیست و چهارمین جشنواره فیلم مونترال، جهانگیر کوثری برنده جایزه بهترین فیلم اول برای فیلم "دختران خورشید" شده، محمدرضا وطن‌دوست جایزه‌ی زنیت نقره‌ای را در بخش بهترین فیلم اول در سال ۲۰۰۹ برای فیلم "وقتی لیموها زرد شدند" دریافت کرده و در سال ۲۰۱۱ فاطمه معتمدآریا از این جشنواره جایزه‌ بهترین بازیگر زن را برای فیلم "اینجا بدون من" از آن خود کرده است.
در بخش مسابقه هوشنگ اللهیاری با فیلم "آخرین رقص" از اتریش شرکت کرده است. در این فیلم جولیا زن سالخورده‌ای است که در بخش سالمندان در یک بیمارستان روانی بستری است. پرستاری از او به عهده‌ی جوان بیست‌ساله‌ای به نام کارل گذاشته می‌شود. احساس ترحم کارل به جولیا درنهایت به عشق جسمانی می‌انجامد و در نهایت این پرستار جوان با اتهام "آزار جنسی یک زن بی‌پناه و سالخورده" روبه‌رو می‌شود.

ناصر ضمیری با فیلم‌ "با دیگران" در بخش مسابقه فیلم‌های اول شرکت کرده است. زن و شوهر جوانی به نام‌های آرزو و امیرحسین نمی‌توانند صاحب فرزند شوند. پس از تلاش‌های فراوان به این نتیجه می‌رسند که تنها راه حل موجود "مادر جایگزین" است. طاهره دوست و همکار آرزو می‌پذیرد که مادر جایگزین شود اما نگاه مثبتی به این کار در جامعه‌ سنتی ایران نیست.

در بخش نگاه به سینمای جهان فیلم‌های بلند "بیگانه" ساخته بهرام توکلی،‌ "برف" از مهدی رحمانی و فیلم "تجریش، داستان ناتمام" ساخته پوریا آذربایجانی از ایران شرکت دارند. از پوریا آذربایجانی سال گذشته در سی و هفتمین دوره‌ جشنواره فیلم مونترال فیلم "اینجا همه چیز خوب است" به نمایش درآمده بود.

در بخش نگاه به سینمای جهان فیلم‌های کوتاه "همه زمستان مرا دیده‌اند" ساخته امید خوش‌نظر،‌ و "انار میوه بهشت است " به کارگردانی تیمور قادری از ایران حضور دارند.

در بخش سینمای مستند نیز فیلمی از رضا علامه‌زاده، کارگردان ایرانی مقیم هلند به نام "با من از دریا بگو" و فیلمی از مسعود رئوف کارگردان ایرانی مقیم کانادا به نام "باغی هست" به نمایش درخواهد آمد. هر دو فیلم از نگاه سازندگان خود به حوادث تاریخ معاصر ایران می‌پردازند.

این جشنواره جهانی پس از اهدای جوایز بهترین‌ها، غروب روز دوشنبه اول سپتامبر به پایان خواهد رسید.

تاریخ از 01 شهریور 1393 الی 03 شهریور 1393
5
شما هم رای بدهید
تعداد نظرات کاربران
0
مرتب سازی بر اساس:
    تا کنون نظری ثبت نشده است.